Yapay Zeka'dan Korkmalı mıyız?
Android'in kurucusu Andy Rubin, gelişen teknoloji beraberinde birçok alanda varlık göstermeye başlayan yapay zeka algoritmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bloomberg Teknoloji Konferansı’nda konuşan Rubin, yapay zekanın gelecek süreçte söz konusu olabilecek etkilerinden bahsetti.

Bu değişimler 10-12 yılda bir olur

Bugün kullanılan üretim süreçleri ile kuantum bilgisayar cihazlarının bütünleştirilmesinin ticarileşme noktasında son dönemde önemli olduğunu belirten Rubin, yeni donanımların, işletim sistemlerinin şirketlerin büyük hedeflerine aracı olduklarını söyledi.

10-12 yılda bir bu tip değişimlerin artık dünyada olacağını söyleyen Rubin, dünyada yapay zeka kullanımının zamanının geldiğini dile getirdi.

Kuantum bilgisayarlar hiç kuşkusuz, yapılarındaki atomların vemoleküllerin gücünü kullanarak mevcut bilgisayarlara oranla çok daha hızlı, işlevsel olacaklar.

Bahsedilen teknoloji henüz çok karmaşık gözükse de, Google, MIT (Massachusetts Instıtute Of Technology) gibi kurumlar bu konudaki çalışmalarını hızlandırmış durumdalar.

Teknoloji her akıllı telefonda kullanılabilmeli

Andy Rubin, yaratılan makinenin, teknolojinin herkese indirgenmiş sürümü olarak değerlendirilebilecek akıllı telefonlarda yer almasını gerektiğini ifade etti.

Meydana getirilen cihazın her akıllı telefonda yer almasının, bilinçli bir kullanım halinde herhangi bir olumsuz etkisinin olmayacağının da altını çizdi.

Google Magenta gibi programlarla yapay zeka adı altında ilk çalışmaları gerçekleştirirken, MIT ise bünyesinde bilim insanlarının araştırmaları ile yapay zeka habitatında daha fazla popülasyon keşfediyor.

Henüz sınırlı sayıda hakkında fikir sahibi olunan yapay zekanın gelecekte ne gibi olaylara, olgulara sebebiyet vereceği bilinmez; fakat Rubin endişe edilecek bir şeyin olmadığını, yapay zekanın etkilerinden insanların korkmaması gerektiğini belirtiyor.

Kaynak
http://shiftdelete.net/andy-rubin-yapay-zeka-hakkinda-ne-dusunuyor-72510

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum