Uydu Görüntüleri Ukrayna'da Bucha Katliamı Yakınındaki Toplu Mezarları Gösterdi
Uydu Görüntüleri Ukrayna'da Bucha Katliamı Yakınındaki Toplu Mezarları Gösterdi

Uydular, geçen ay kanlı bir sivil katliamının meydana geldiği bildirilen Bucha kasabasındaki toplu mezarları gösteren yeni görüntülerle birlikte, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin dehşetine hayati bir bakış sağlıyor. En önemlisi, Maxar Teknolojisi uydu görüntüleri, bu acımasız olayın “sahnelendiği” yönündeki Rus dezenformasyonunun da ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor.

Artan kanıtlar, geri çekilen Rus askerlerinin Ukrayna'nın başkenti Kiev'in bir banliyösü olan Bucha'da çok sayıda vahşet gerçekleştirdiğini, yüzlerce sivili katlettiğini ve cesetlerini savaşın yıktığı sokaklara saçtığını gösteriyor. Hayatta kalanlardan biri New York Times'tan gazetecilere verdiği demeçte, "Gördükleri herkesi vurdular." dedi.

3 Nisan Pazar günü Bucha'ya giden eski ağır sıklet boksör ve Kiev belediye başkanı Vitaly Klitschko, AFP'ye verdiği demeçte, "300'den fazla sivilin öldüğüne inanıyoruz. Bu bir savaş değil, bir soykırımdır, Ukrayna halkının soykırımıdır.” dedi.

Katliam, Mart 2022'de bir noktada gerçekleşti, ancak olayın kanıtları ancak Nisan ayının başlarında, Rus kuvvetlerinin şehirden çekilmesi ve Ukrayna kuvvetlerinin girmesinden sonra ortaya çıktı. Şaşırtıcı bir şekilde, 31 Mart tarihli bir Maxar uydu görüntüsü, Bucha'daki St. Andrew ve Pyervozvannoho All Saints Kilisesi'nin arazisine yakın yaklaşık 14 metre uzunluğunda bir hendekle birlikte bir toplu mezar gösteriyor. Daha düşük kalitede olan önceki görüntüler, mezarın ilk kazılarının 10 Mart gibi erken bir tarihte yapılmış olabileceğini gösteriyor.

Bucha Satellite Image

Bir uydu görüntüsü, 19 Mart 2022'de Bucha'daki Yablonska Caddesi'ni gösteriyor.

 

Rusya Savunma Bakanlığı, Bucha'daki sivil ölümlerinin sorumluluğunu reddetti, hatta bazıları, katliamın görüntü ve videolarının çoğunun, Rus ordusu kasabayı terk ettikten sonra "sahte cesetlerle sahnelendiğini" iddia etti. Ancak Maxar Technology'nin uydu görüntüleri bu yanlış iddiayı çürütmeye yardımcı oluyor.

19 Mart'ta, Rus kuvvetlerinin kasabayı hala işgal ettiği sırada çekilen bir görüntüde, sokaklarda yatan cesetler görülüyor. New York Times'tan yapılan bir araştırma, 1 Nisan'da yerel bir meclis üyesi tarafından çekilen video görüntülerinde cesetlerin hala aynı yerlerde yattığını gösteriyor. 

Bucha olaylarının çoğu hala ortaya çıkıyor ve birçok bilinmeyen var. Ancak bu olayın Kuzey Amerika ve Avrupa'daki liderleri çileden çıkardığı açık. ABD, Rusya'nın Ukrayna'daki savaş suçlarından suçlu olduğunun bir başka kanıtı olarak Bucha'daki son olayları bile gösterdi.

ABD Başkanı Joe Biden 4 Nisan'da yaptığı açıklamada, "Putin'e savaş suçlusu dediğim için eleştiri aldığımı hatırlarsınız. İşin aslı – Bucha'da ne olduğunu gördünüz. Bu da onu garanti ediyor ki o bir savaş suçlusu. Bilgi toplamalıyız, Ukrayna'ya savaşa devam etmek için ihtiyaç duydukları silahları sağlamaya devam etmeliyiz ve bunun gerçek olabilmesi için tüm ayrıntıları almalıyız. Bu adam vahşi ve Bucha'da olanlar çok çirkin." dedi.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/satellite-images-show-mass-grave-near-bucha-massacre-in-ukraine/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum