Yakın plan Güneş patlaması
NASA, bugüne kadar yaşanan en detaylı Güneş patlaması görüntülerini elde etmeyi başardı. Güneş\'in sağ kısmında Mart ayı sonunda yaşanan X-sınıfı patlamanın görüntüleri NASA tarafından yayımlandı.


NASA, 29 Mart tarihinde yaşanan Güneş patlamasının görüntülerini yayımladı. X-sınıfı patlamanın, benzerleri arasında bugüne kadar en iyi gözlemlenen patlama olduğu belirtildi. Gökbilimciler, üçü uzayda, biri de yerde olmak üzere dört teleskop tarafından takip edilen patlama sayesinde Güneş'teki faaliyetleri daha iyi anlayabileceklerini ifade etti.

Güneş, Dünya ve gezegenlerin atmosferlerini inceleyen Heliophysics Systems Observatory üyesi Jonathan Cirtain, 'uzaydaki ve yerdeki teleskopları Güneş'teki belli bir hedefe konumlamak için fazladan bir güne ihtiyaçları olduğunu, en son patlamada erken davranarak bugüne kadarki en iyi gözlemi yaptıklarını' belirtti.

Güneş patlamalarının en güçlüsünü temsil eden X-sınıfı, genelde çok büyük miktarda yüklü parçacığın uzaya saçıldığı taçküre kütle atımıyla gerçekleşiyor. Bir alt dereceli M sınıfından 10 kat daha güçlü olan X-sınıfı patlamaların neden olduğu fırtınaların saçtığı parçacıklar Dünya'ya ulaşırsa, uyduları, iletişim sistemlerini ve elektrik şebekelerini etkileyen radyasyon ortaya çıkıyor.

NASA, Güneş'in yüzeyindeki manyetik alan çizgilerinin yeniden birleşmesiyle tetiklenen patlamarın arkasında yatan sebepleri henüz kesin olarak bilmiyor. Yapılan en son gözlem, Güneş'in yüzeyindeki hareketleri çok daha detaylı izleme şansı bulan gökbilimcilere yeni bilgiler kazandıracak.

Kaynak: NASA

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum