'Yağmur bombası' efsanesi fırtına sırasında kameralara yansıdı
Hava durumu hakkında çok şey biliyor musunuz? Peki “yağmur bombası” nedir hiç duydunuz mu?

Fırtına avcısı Bryan Snyder çoğu meteorolojik olayı kameraya alan bir kaşif. En son kaydı ise Arizona üzerindeki bir fırtınaydı. Bu fırtınayı çektiği sırada, fırtına merkezinden çok büyük bir su kütlesinin aniden yeryüzüne boşaldığını gördü. Teknik olarak mikro patlamalar olarak anılan bu doğa olayının kaydını ilk defa almış oldu ve inanılmaz olayı gözler önüne serdi.

Canlılar ve özellikle uçaklar için tehlikeli olan bu doğa olayı yaklaşık 150 mili bulan rüzgarlar ile açığa çıkıp ağaçları yerlerinden sökerek sürükledikten sonra; yoğunluk ve atmosferdeki sıcaklık farkının çok farklı değerler ile artması veya azalması (kilometre başına 9,8 °C’lik değişimler) ile açığa çıkan büyük basınçlarla yeryüzüne püskürtmesi şeklinde oluşmaktadır. Burada oluşan yüksek sıcaklık değişimleri rastgele büyük hava sütunları oluşturmakta ve sıcaklık farkının artması ile hız kazanmaktadır.

Henüz videolanamayan kuru patlamalarında varlığı bilinmekte ve herhangi bir sıvının olmadığı patlamalarda aynı koşullarda ve şekillerde gerçekleşmektedir. 

Kaynak
http://interestingengineering.com/rain-bomb-phenomenon-caught-camera-storm/

Murat Başoğlu
Hacettepe Üniversitesi / Biyomühendislik Doktora -

0 yorum