Venüs ve Jüpiter, Bu Yıl Tek Kez Gökyüzünde Buluşmak Üzere
Gezegen kavuşumu sadece bir gün uzakta.

Son birkaç gün içinde alacakaranlıkta batıya baktıysanız, akşam gökyüzünde iki parlak ışık görmüş olabilirsiniz. Bunlar yıldız değil, gezegenler: Venüs ve Jüpiter. İki gök cismi önümüzdeki birkaç günde kavuşumda olacak ve 1 Mart Çarşamba günü en yakın görünecek.

Kavuşum, iki gök cismi, gerçek hayatta yüz milyonlarca kilometre ile ayrılmış olmalarına rağmen, gece gökyüzünde birbirine yakın göründüğünde gerçekleşir. Bazı durumlarda, cisimler o kadar yakın görünebilir ki sonuç olarak çok daha parlak bir cisimde birleşmiş gibi görünürler. Venüs ve Jüpiter arasındaki mesafe bir dereceden daha az olacak, ancak tek bir parlak cisim olarak görünecek kadar yakın olmayacaklar.

Bir derece, kabaca serçe parmağınızın kol uzaklığındaki boyutudur. Her derece 60 arkdakikaya bölünmüştür. 1 Mart'ta iki gezegen arasındaki mesafe 39 arkdakika, 2 Mart'ta ise 45 arkdakika olacak. Daha sonra, Venüs'ün batı gökyüzünde yükselmesi ve Jüpiter'in, Nisan sonunda şafaktan önce tekrar görünmeden önce, Güneş'in arkasında kaybolmasıyla ayrılmaya devam edecekler.

Kavuşumlar çok nadir değildir ve Jüpiter ile Venüs arasında genellikle kabaca her 13 ayda bir olur. Ancak bunu kaçırmak istemiyorsanız, gün batımından hemen önce batı gökyüzünü net bir şekilde görebildiğinizden emin olun. Her zamanki gibi, hava güzel değilse Virtual Telescope Project etkinliğin canlı yayınını yapıyor.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum