Uzayda Yenilen İlk Pizzanın Hikayesi
Uzayda Yenilen İlk Pizzanın Hikayesi

Tarih kitaplarına göre, uzayda pizza yiyen ilk adam 22 Mayıs 2001'de Rus kozmonot Yuri Usachov'du. Pizza Hut'ın reklamının parçasıydı ve pizza zinciri bunun için Rus uzay programına 1 milyon dolar ödedi. Pizzalar Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) malzeme sevkiyatıyla birlikte geldi. Bu hikâyede uzaya gönderilen ilk pizza kısmı doğru olsa da uzayda pizza yiyen ilk insan olma onuru aslında Usachov'a ait değil. Bu ilk, pizza sever bir Amerikan astronotuna ait.

1990'da Don Thomas, NASA tarafından organizasyonun 13. astronot grubunda görev uzmanı olarak seçildi. Thomas, 2007'de emekli olmadan önce, üçü Columbia Uzay Mekiği'nde ve biri Discovery'de olmak üzere dört uzay görevinin parçasıydı. Uzayda 44 gün geçirdi ve Dünya'nın etrafında yaklaşık 700 kez tur attı. Thomas şimdilerde motivasyon konuşmacısı ve yazar olarak hayatını sürdürüyor.

 

Yine de Thomas'ın şimdiye kadar hiç bilinmeyen bir başarısı var. Kendisi 5 Nisan 1997'de Columbia Uzay Mekiği'nde pizza yiyen ilk insan. Hikâye ise Don Thomas’ın kendi sözleriyle tam olarak şöyle:

“Pizza severim. En sevdiğim yiyeceklerden biridir. Her şey aslında böyle başladı. Bir uzay uçuşunun öncesinde her yönüyle giren çok fazla hazırlık yapılır, yemek de bunlarda biridir. Uçuş öncesinde talepte bulunabileceğimizi belirtirler ancak gıda zehirlenmesi riskini almak istemedikleri için Çin yemeği, pizza veya benzeri bir şey sipariş etmemizi istemezlerdi.

İlk görevimde komutanıma "Hey, bir dilim pizza alabilir miyim?" diye sordum. "Pizza yok" dedi, ben de hindili sandviç yemeye karar verdim. Ama pizzayı alamayınca hafif bozulmuştum, bunun yerine ben de pizza aromalı Goldfish krakerleri istedim.

İkinci görevimde pizzayı sormadım ama üçüncü uçuşumda tekrar denedim. Bu sefer direkt komutana sormadım ama yemek hazırlayanlar ne istediğimi sorunca “Bir dilim pizzaya ne dersin?” dedim.

Fırlatma gününde, benim için altı ya da yedi inçlik küçük bir pepperoni pizza yaptılar ve bunu kokpitteki koltuğumun yanına yerleştirilmiş bir Ziploc çantasına koydular.

4 Nisan 1997'de yola çıktık. İlk gün insan genelde kendini iyi hissetmez bu nedenle ilk gün pizzamı yemedim. Ertesi gün gün öğle yemeğinde pizzamı yedim. Olayı belgelemek için birkaç fotoğraf çektim, sonra yedim. Pizzanın kendisi hakkında çok fazla anım yok, sadece soğuk pizza tadı vardı ama bunu yapmaktan aşırı zevk aldım.”

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum