UUİ, 14 Şubat Sevgililer Gününde Çıplak Gözle Görülebilecek
Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ), 14 Şubat Sevgililer Günü’nde haritadaki rotayı takip ederek yaklaşık 400-430 km yukarıdan geçecek. Bizler de futbol sahası büyüklüğündeki bu en büyük yapay gök cismini çıplak gözle görebileceğiz. Geçiş, Ankara için yaklaşık 5 dakika sürecek!

Hemen söyleyelim; üzerimizden ilk defa geçmiyor! Dünya çevresinde bir günde 15,5 tur atıyor ve çoğu kez de üzerimizden geçiyor. Ancak bu geçişler sırasında; zamanlama, bakış açısı, yön, ışık kirliliği, bulutlar gibi faktörlerin yetersizliğinden dolayı göremiyoruz.

UUİ’nu görebilmemiz için yansıttığı Güneş ışığının gözümüze ulaşması gerekir. Gündüz geçişlerinde yansıttığı ışığı ayırt edemiyoruz. Bulunduğumuz konum karanlıkta kalınca (gün doğmadan önce veya gün battıktan sonra) UUİ’nun yansıttığı ışığı çıplak gözle görebiliyoruz.

An itibariyle 6 mürettebat taşıyan ve kütlesi yaklaşık 450 ton olan UUİ , üzerimizden geçişini saatte ortalama 28.000 kilometre gibi baş döndürücü bir hızla gerçekleştirecek.

Ekran Alıntısı kopya.jpg

Grafik 1

Size tavsiyemiz; bir bardak çay alın ve konuma uygun bir yere çıkın. Android cep telefonunuza “ISS Detector” adlı uygulamayı indirip program içindeki radardan takip edin (Bu arada bir çok program var, bu en işlevsel olanlarından biri). Size ne taraftan saat kaçta ortaya çıkacağını, parlaklık derecesini, hızını, açısını, yüksekliğini, kaç dakika-saniye görebileceğinizi gösterecektir.

Bu arada soğukta üşütmeyin :)

ANKARA İÇİN VERİLER

Kuzey-Batı’dan çıkarak Güney-Doğu yönünde haritadaki rotayı takip ederek gözden kaybolacak
Ortaya çıkış zamanı: 18:29:54 (saat:dak:sn)
Maximum yakınlık ve parlaklığa ulaşacağı zaman : 18:33:07  (saat:dak:sn)
Kayboluş zamanı: 18:34:55 (saat:dak:sn)

14kasim2017.JPG

Grafik 2 : Fotoğraftaki daire içindeki alanlardan görülebilecek. Kırmızı çizgi UUİ‘nun güneşli ve görünür olduğu rotayı gösteriyor.

14kasim2017-2.JPG

Grafik 3

Diğer iller için güncel bilgilere şuradan ulaşabilirsiniz: http://iss.astroviewer.net/

Kaynaklar
http://iss.astroviewer.net/
https://tr.wikipedia.org/wiki/Uluslararas%C4%B1_Uzay_%C4%B0stasyonu
https://www.nasa.gov/mission_pages/station/expeditions/index.html

Grafikler
Grafik 1 : https://www.nasa.gov/mission_pages/station/expeditions/index.html
Grafik 2-3 : http://iss.astroviewer.net/

Ali ÇAĞLAR
Fen ve Teknoloji Öğretmeni - Fen ve Teknoloji Öğretmeni

0 yorum