Uranüs'ü Araştırmamız Gerekiyor, Bilim İnsanları Çağırıyor
Uranüs'ü Araştırmamız Gerekiyor, Bilim İnsanları Çağırıyor

Bir sonraki durak, Uranüs? Etkili bir bilim insanı paneli, Uranüs'ü derinlemesine araştırmak için bir uzay araştırma görevinin önümüzdeki 10 yıl içinde en büyük öncelik olması gerektiğini savunuyor. En son 10 Yıllık Gezegen raporu, NASA'nın önümüzdeki on yıl içinde buz devi gezegeni incelemek için gezegenler arası bir sonda göndermeye odaklanması gerektiğini savunuyor. Bu potansiyel görev, buz devleri hakkındaki bilgimizi derinleştirme umuduyla Güneş'ten yedinci gezegene gönderilen bir atmosferik sonda ve yörünge aracını görebileceğini söylüyorlar. ABD Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademilerinden bilim adamları tarafından bir araya getirilen on yıllık anket, önümüzdeki on yıl için uzay araştırma projeleri önermek için her 10 yılda bir yayınlanıyor.

Diğer gezegensel komşularımızın çoğuna kıyasla Uranüs'ün iç bileşimi hakkında hala nispeten az şey biliyoruz. Şu anda gezegenin gaz halinde bir hidrojen ve helyum atmosferine, buzlu bir mantoya ve ortasında kayalık bir çekirdeğe sahip olduğu varsayılıyor, ancak daha ince ayrıntılar hala çok az.

Ne de olsa bilim insanları, 1986'da Voyager-2 sondası kısa bir uçuş yaptığında, Uranüs'e yalnızca bir kez yakından bakabildiler. Uzay aracı, gezegenin bulut tepelerinin 81.500 kilometre yakınında süzülerek 10 yeni ay keşfetti, iki yeni halka ve güçlü bir manyetik alan. Bu kısa karşılaşma dışında, Uranüs sadece teleskoplar ve benzerleri kullanılarak uzaktan incelenmiştir.

uranus rings keck

Uranüs'ün iki yarım küresinin 2004 yılında çekilmiş kızılötesi birleşik görüntüsü.

 

Uranüs'e oldukça benzeyen bir başka buzlu dev olan Neptün de gezegenler arası sondalardan çok az ilgi gördü. Bununla birlikte, Uranüs'e ulaşmak ve üzerinde çalışmak marjinal olarak daha kolay olduğu için, bu son tavsiye için kesinti yaptı.

Uranüs görevinin gündemin başında yer almasıyla birlikte, rapor ayrıca Satürn'ün ilgi çekici uydusu Enceladus'a yaşam kanıtı arayan bir göreve odaklanmayı öneriyor. Buzlu bir kabukla kaplı bu küçük uydu, yüzeyinin altında küresel bir su okyanusuna sahiptir ve bu da onu Dünya'nın ötesinde dünya dışı yaşam için uygun bir ev haline getirir.

Enceladus'ta yaşam olasılığı, bazı büyük soruları gündeme getiriyor. Eğer burada yaşam bulunursa, bunun kozmosta nispeten yaygın olduğunu önerebilir. Bununla birlikte, yaşam bu görünüşte rahat ortamda gelişmediyse, bu, yaşamın kozmosta belki de düşündüğümüzden daha nadir olduğunu gösterir.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/we-need-to-probe-uranus-scientists-urge/
Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum