Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, CO2 Düzeylerinin Türümüzün Daha Önce Hiç Şahit Olmadığı Seviyelerde Olduğunu Söyledi
Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, CO2 Düzeylerinin Türümüzün Daha Önce Hiç Şahit Olmadığı Seviyelerde Olduğunu Söyledi

ABD iklim ajansı yaptığı açıklamada, mayıs ayında atmosferdeki karbondioksit konsantrasyonlarının sanayi öncesi döneme göre yüzde 50 daha yüksek olduğunu ve Dünya'da yaklaşık 4 milyon yıldır görülmeyen seviyelere ulaştığını söyledi.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), özellikle fosil yakıtlar kullanarak elektrik üretimi, ulaşım, çimento üretimi ve ormansızlaşma gibi nedenlerle küresel ısınmanın yeni bir zirve noktasına ulaştığını belirtiyor.

Mayıs, genellikle karbondioksit seviyesinin en yüksek olduğu aydır. Mayıs 2022'de, atmosferdeki kirlilik 420 ppm eşiğini aştı. Mayıs 2021'de oran 419 ppm ve 2020'de 417 ppm idi.

Ölçümler, bir yanardağın tepesinde bulunan Hawaii'deki Mauna Loa gözlemevinde alındı.

Fotoğraf: (NOAA Küresel İzleme Laboratuvarı, California San Diego Üniversitesi, Scripps Oşinografi Enstitüsü)

Sanayi Devrimi'nden önce, CO2 seviyeleri, NOAA'ya göre, yaklaşık 6.000 yıl boyunca 280 ppm değerinde sabit kaldı.

Ajans yaptığı açıklamada, şu anki CO2 seviyelerinin, 400 ppm'ye yakın veya üzerinde olduğu 4,1 ila 4,5 milyon yıl öncesiyle karşılaştırılabilir olduğunu söyledi.

O zamanlar, deniz seviyeleri şimdiki zamandan 5 ila 25 metre daha yüksekti ve günümüzün büyük şehirlerinin çoğunu sular altında bırakacak kadar yüksekti. Araştırmalara göre, büyük ormanlar da Kuzey Kutbu'nun bazı kısımlarını işgal etmişti.

CO2, ısıyı hapsederek yavaş yavaş küresel ısınmaya neden olan bir sera gazıdır. Atmosferde ve okyanuslarda binlerce yıl kalır.

NOAA'nın belirttiğine göre, ısınma etkisi şimdiden dramatik sonuçlara neden oluyor.

Küresel İzleme Laboratuvarı'ndan bir bilim insanı olan Pieter Tans, "Karbondioksit, türümüzün daha önce hiç yaşamadığı seviyelerde" dedi. "Bunu yarım asırdır biliyoruz ve bu konuda anlamlı bir şey yapamadık. Uyanmamız için ne gerekiyor?"

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum