Uçaklardaki türbülans sorununun çözümü kuşlarda mı?
Geçmişten günümüze kadar teknoloji ve mekanik alanlarındaki gelişmelerin büyük bir bölümü doğadan ilham alınarak yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor.

Örneğin bilindiği üzere uçağın icadında kuşların kanatlarını çırpması ve havada süzülmeleri detaylı olarak incelenmiş ve bu da uçakların gittikçe gelişerek günümüzdeki halini almasını sağlamıştı.

Ancak uzun yıllardır yapılan geliştirmelere rağmen halen aşılamayan bir sorun var: türbülans! Uçuş sırasında sallantılara neden olan ve uçuş deneyimini olumsuz yönde etkileyen bu sorun ile ilgili kesin bir çözüm henüz bulunabilmiş değil.

Konu üzerinde araştırma yapan Avustralya’daki Melbourne Üniversitesi, sorunun çözümünün yine kuşlarda olduğunu keşfettiklerini açıkladı. Kuşların rüzgarı algılayarak kanatlarını buna göre ayarlamasına benzer bir sistemin uçaklarda bulunabileceğini belirten yetkililer, bu sayede türbülans sorununun da üstesinden gelinebileceğini dile getirdi.

Şimdilik yalnızca küçük uçaklarda uygulanabileceği açıklanan sistemin kolaylıkla büyük uçaklara da uyarlanabileceğinin altı çiziliyor. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda türbülans sorunu yaşamadan yolculuk yapmamız mümkün hale gelebilir.

Kaynak: LOG

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum