Toshiba’nın insansı robotu tanıtıldı
Japonlar ve robot teknolojisi bir araya gelince ortaya gerçekten insanı hayran bırakacak işler çıkabiliyor.

Uzun zamandır devam eden “insansı” robot yaratma tutkusunda bir adım daha atan Japonlar, bilim kurgu filmleri gerçek hayata uyarlamaya devam ediyor.

Robot teknolojisi pek çok teknoloji tutkununun yakından takip ettiği bir alan. Makine görünümlü duygusuz robotlardan insan görünümlü robotlara geçiş yaptığımız yeni evredeToshiba da yeni robotunu duyurdu. Bu hafta gerçekleşen CEATEC JAPAN 2014′te görücüye çıkacak olan Chihira Aiko görüntüsüyle gerçek bir insandan “neredeyse” farksız. Ellerini ve kollarını çok rahat bir şekilde hareket ettirebilen robot, işaret diliyle konuşabiliyor. Chihira Aiko’nun üretilme amacı ise sağlık alanında insanlara yardımcı olması.

Genç bir kadın figürü oluşturan Toshiba, Aiko’nun gözlerini kırpabildiğinin ve sıcak bir gülümsemeye sahip olduğunun altını çiziyor. Şimdilik sadece çok temel mimiklere sahip olan robot, gelişime de açık. Toshiba 2020 yılının sonlarına doğru robotun, konuşma algılama, yapay konuşma ve genel algı gibi yeteneklerinin de geliştirileceğini belirtiyor.


Kaynak: LOG

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum