Titanyum Göğüs Kafesi Üretildi
3 Boyutlu yazıcılar hayatımıza girdiğinden beri insanlığın sınırları zorlamak ile ilgili bakış açısı değişti. Titanyum göğüs kafesi de bu değişikliklerin ürünü.

Kulağa herhangi bir çizgi romandan çıkmış gibi geliyor olabilir ancak kanser yüzünden sternum bölgesini ve göğüs kafesinin bir kısmını kaybeden 54 yaşındaki İspanyol bir adam 3 boyutlu yazıcı ile üretilen hafif ve inanılmaz sağlam titanyum göğüs kafesine sahip oldu.

Evet titanyum implantı yeni bir şey değil ancak göğüs kafesinin çok büyük bir bölümünü titanyumdan yapmak ilk defa olan bir şey. Titanyum protezleri genelde gerekli büyüklüklerde plakalardan yapılıyordu ve zaman geçtikçe kullanılabilirlik olarak problemler çıkarabiliyordu. İspanya Salamanca Üniversite hastanesinde görev yapan doktorlar kişiye özel olarak tasarlanan titanyum protezin göğüs kafesini kaybeden adamın umudu olacağına karar verdi. İşlevselliğini yitirmiş olan kemikler alınarak yerine yerleştirilen titanyum göğüs kafesi önümüzdeki uzun zamanda en güvenli yol olarak düşünülüyor.

Yüksek çözünürlüklü 3B tarayıcılar ile taratılan hastanın göğüs kafesi birebir şekilde oluşturuldu ve hangi bölümlerin titanyum ile değiştirilmesi gerektiğine karar verildi. Avusturalya, Melbourne’de bulunan Anatomics hastanın göğüs kafesine uygun olacak şekilde bir sternum ve eksik olan kemikleri üretti. Şirket protezi üretmek için 1.3 milyon elektron atımı yapabilen Arcam 3D printer kullandı.

Kaynak
http://www.silikonvadisi.tv/sicak-haber/titanyum-gogus-kafesi-uretildi-74549.html

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum