İnsansız hava araçlarını insansız yer araçları yönetecek
Yapılan çalışmalar, daha büyük insansız hava araçlarının havada kalma süresini artırsa da; daha küçük drone’lar için, kaldırma gücü ile pillerin büyüklüğü veya ağırlığına da bağlı olarak, bu süre henüz istenen seviyede değil.

Ancak geliştirilen son teknoloji, drone’ların havada kalma süresini ilginç bir yöntemle uzatıyor.

Kanada Üniversitesi’nde robot çalışmaları yapan ekip, insansız uçakların daha uzun süre uçmaları için arada bir yere iniş yapmalarına; dolayısıyla bir yer aracına ihtiyaç olduğuna inanmış. Ancak bunun için iki araç arasında özel bir koordinasyon sisteminin de gerekeceğini düşünmüş. Çalışmalarını nihayetlendiren ekip sonunda bunu başarmış durumda.

Ekibin geliştirdiği insansız yer aracı, sahip olduğu sensörler sayesinde drone’larla uyumlu bir şekilde hareket ederek, ihtiyaç duyulduğu anda onlar için sığınacak yer görevi görüyor. İnsansız yer aracı, drone’ları belirlenen yere ulaştırabiliyor; drone’lar da bu sürede şarj olarak havada daha uzun süre kalacak gücü edinebiliyor. Ekip, insansız yer araçlarının kötü hava koşullarında acil iniş noktası olma, erzak taşıma, liman görevi görme gibi daha birçok alanda kullanılabileceğini belirtiyor.


Kaynak: LOG

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum