Tesla Model S P85D 100km hıza 3.2 saniyede ulaşıyor
Tesla Model S P85D elektrikli otomobillerin iyi bir mühendislik ile ne kadar yüksek performans sergileyebileceğini bizlere gösteriyor.

Birkaç yıl öncesine kadar tamamen elektrikle çalışan bir otomobilin piyasadaki benzinli süper spor otomobillere kök söktürebileceğine inanamazdık. Tesla Motors bu algıyı ortadan kaldırmayı başardı. Tesla Motors’un lideri Elon Musk, parayı, uzayı ve otomobilleri çok seviyor. Nitekim kendisinin üç alanda da devrimsel nitelikte şirketleri mevcut. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin kaderini değiştiren şirket PayPal ile ticari hayata başlayan Musk, sonrasında gözünü elektrikli otomobillere dikti ve, daha önceleri bir hayal olan bu konsepti pratik bir biçimde dünyaya kazandırdı.

Ülkemizde henüz çok sık karşılaşmadığımız elektrikli otomobiller, benzinli akranlarına göre daha çevreci ve teknojiyle daha iç içe olmalarıyla dikkat çekiyorlar. Tesla’nın envanterindeki otomobillerin en yenisi ve en gelişmişi, dün gece görkemli bir şov ile dünyaya duyuruldu. Tesla Model S P85D, 0-100km hızlanmasını sadece 3.2 saniyede gerçekleştirerek nice İtalyan, Amerikan ve Alman spor otomobile nal toplatıyor. Tesla Model S P85D son hız konusunda fazla iddialı değil ama, hızlanma konusunda bu otomobilin bileğini bükebilecek çok ama çok az otomobil var.

Son derece konforlu görünen Tesla Model S P85D kesinlikle ucuz bir otomobil değil. 120.170$’dan başlayan fiyatlarla satılacağı belirtilen elektrikli otomobilde tabiri caizse yok yok. Teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanılarak tasarlanan otomobil hem görünüm açısından, hem güvenilirlik açısından hem de performans açısından kullanıcılara yeni nesil sürüş deneyimi vaat ediyor. Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan Tesla Model S P85D, 416HP güç üretiyor ve bu güç iki ayrı elektrik motoruyla sağlanıyor.

Tesla Model S P85D’nin kontrolünü otomatik pilota bırakmak mümkün

Yüksek hızlanma değerinin yanı sıra, teknolojik artılarıyla da dikkat çeken Model S P85D, Google’ın sürücüsüz otomobilinin vaat ettiği birçok özelliği bünyesinde barındırıyor. Dahili radar modülü sayesinde sisli ve karlı havalarda sürüş kolaylığı vaat eden otomobil, 360 derecelik algılama alanına sahip bir de ultrasonik sonar sistemine sahip. GPS ve gerçek zamanlı trafik akışı analizi gibi teknolojilerle donatılan Tesla Model S P85D, dahili kameralarıyla trafik ışıklarını ve farları da algılayabiliyor.

Aracın bilgisayarlı sürüş modü öyle gelişkin ki, Elon Musk’ın iddiasına göre, alkollü bir sürücü direksiyon başında sızsa bile, otomatik pilot modu kendisini evine kadar taşıyabilir. Fakat, kanuni kısıtlamalar yüzünden sürüşün tamamen bilgisayarlı sistemlere devredilmesi mümkün olmadığından dolayı, otomobilin trafiğe açık alanlarda böyle yetenekler sergilemesine izin verilmiyor.

Aralık 2014 itibarıyla ABD’de satışa çıkacağı belirtilen Tesla Model S P85D ‘yi ülkemizde görme ihtimalimizin şimdilik imkansıza yakın olduğunu da üzülerek belirtiyoruz.

Kaynak: Techno-Labs

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum