Teknoloji üreten çocuklar için bilişim zirvesi
Türkiye’de teknolojiyi kullanma yaşı 6-7 yaşlarına kadar düşmüş durumda. Çocukların teknolojiyle olan ilişkisinin ne derece sağlıklı olduğu veya ailelerin bu konuda ne kadar bilgili olduğu ise sorgulamaya açık bir konu.

Bu noktada Bilişim Zirvesi tarafından düzenlenen etkinlik, çocukların teknolojiyi daha verimli kullanmasını ve ebeveynlerin de bu konuda bilinçlenmesini amaçlıyor.
TÜİK araştırmasına göre, Türkiye’de 6-15 yaş arası çocukların yüzde 60,5’i bilgisayar, yüzde 50,8’i internet, yüzde 24,3’ü ise cep telefonu kullanıyor. Türkiye’de bilgisayar kullanma yaşının 8’e, cep telefonu kullanma yaşının ise 10’a düştüğü günümüzde çocukların teknoloji ile bağı ve ilişkisi her geçen gün daha da sorgulanıyor. Çocukların ve gençlerin teknolojide kullanıcı olmaktan çıkıp “üretici” olmayı öğrenmesi ve ebeveynlerin bilgilendirilmesi amacıyla Bilişim Zirvesi tarafından 23-24 Mayıs tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde, Türkiye’de bir ilk olarak çocuklar için bilişim zirvesi gerçekleştiriliyor.

Katılımcıların online kayıt oluşturarak ücretsiz katılım sağlayabilecekleri Çocuklar İçin Bilişim Zirvesi; eğitim, güvenlik, teknoloji, sağlık, gelecek, sanat ve eğlence gibi ana kategorilerde uzman konuşmacıların katılımları ile ailelere yeni bir bakış açısı sunmayı hedefliyor. Geniş bir yerleşim alanında, çocukların ve gençlerin uygulamalı takım çalışmalarının, ebeveynler için 100’e yakın oturumun gerçekleşeceği etkinlik, “Teknolojiye Doğan Çocuklar” mottosuyla hayata geçirilecek. Kapıları herkese açık olan etkinliğe katılım için www.bzcocuk.com adresinde bulunan Online Kayıt formu doldurularak ücretsiz giriş hakkı sağlanabilecek.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum