Tavuk çiftliğinde elektrik üretetilecek
Türkiye bir süredir tavuk eti konusunda tartışırken, Aydın’da tavuk işletmesi sahibi aile, kurdukları güneş enerji panelleriyle hem tesislerinin enerji ihtiyacını giderecek hem de elektrik dağıtım şirketlerine 10 yıl boyunca elektrik satacak!

Germencik ilçesi Kızılcapınar Mahallesi’nde 30 dönüm araziye kurulu tavuk üretim tesislerinin üzerine güneş enerjisi panelleri yerleştiren Hakan Çakaloğlu, Almanya’daki bir fuarda gördüğü sistemden esinlenerek, güneş enerjisi panelleriyle elektrik üretmek için girişimde bulunduğunu belirtti.

Arazinin ziyan olmaması için güneş enerjisi panellerini tesisin çatısına yerleştirdiklerini dile getiren Çakaloğlu, şunları anlattı:

“Kurmuş olduğumuz güneş enerjisi sistemleriyle 500 kilovata kadar elektrik üretebiliyoruz. Bu sistemin değeri, 2 milyon lira. Ürettiğimiz elektriğin beşte birini biz kullanacağız, gerisini devlete satacağız. Devletin 10 yıl bizden elektrik alma garantisi var.”

Şuanda sistemin hazır olduğunu belirten Çakaloğlu, sistemin denetlenmesinin ve onaylanmasının ardından faaliyete geçeceğine işaret ederek, “Yaklaşık 3 aydır bürokratik engelleri aşmaya çalışıyoruz. Sonuçta ülkemize katkısı olan büyük bir yatırımdır. İşler biraz daha hızlandırılsa ülkemize faydalı olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Çakıroğlu’nun bu girişimci ruhu görünen o ki hem kendisine hem de elektrik üretimine oldukça fayda sağlayacak. Gelişmeleri siz değerli okuyucularımızla paylaşıyor olacağız…

Kaynak: Silikon Vadisi

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • Erol Akçam
    Erol Akçam
    7 yıl önce

    Ah bu bürokratik engeller...Tüm heveslilerin sanki hevesini kırmak için çalışır :) Bu arkadaşı kutlarım, umarım beklentilerine fırsat bulur.