Sürpriz! Bu Minik Hayvan İnek, Domuz ve Geyiklerin Uzun Zamandır Kayıp Olan Atası Olabilir
Yeni keşfedilen Militocodon lydae türüyle tanışın: Yaklaşık bir sıçan büyüklüğünde ve 455 gram veya 16 ons ağırlığında olduğu düşünülen bu küçük memeli, toynaklılar olarak adlandırılan tüm modern toynaklı hayvanların muhtemel atasıdır.

Dinozorların yok olmasından hemen sonra ortaya çıkan ve yaklaşık 65 milyon yıl önce yaşamış olan bu hayvan, Colorado'daki bir fosil alanı olan Corral Bluffs'tan çıkarılan bir kafatası ve çene kemiğinin bir kısmından tanımlandı.

Keşfin arkasındaki araştırmacılara göre, bu canlı, dinozorların ayrılmasından sonra ortaya çıkan erken memelilerin Periptychidae ailesi hakkındaki bilgilerimizdeki bazı önemli boşlukları dolduruyor.

Ohio'daki Kent State Üniversitesi'nden paleontolog Lucas Weaver ve meslektaşları yayınladıkları makalede, “Kısmi M. lydae kafatasının keşfi, kapsamlı tanımları ve karşılaştırmaları, periptychid memelilerin karmaşık evrimsel tarihini çözmeye yönelik önemli bir adımı temsil ediyor” diyor.

Ekip, örneği ortaya çıkarıp temizledikten sonra, M. lydae'yi evrim ağacında doğru yere yerleştirmek için sofistike tarama teknikleri, 3D rekonstrüksiyonlar ve diş karşılaştırmaları (diğer fosillerden ve günümüz hayvanlarından alınan dişlerle ölçerek) kullandı.

Araştırmanın anahtarı, hayvanın dişlerinin öğütmek yerine kesmek ve ezmek için kullanıldığına dair kanıtlardı. Bu da küçük canlının sonunda bugün sahip olduğumuz inek, domuz ve geyiklere yol açacağını gösteriyor.

Araştırmacılar son sekiz yılda sadece bir avuç M. lydae fosili buldular, bu nedenle bu küçük ve oldukça sevimli görünen hayvanın gerçekten de düşündüğümüz şey olduğunu doğrulamak için daha fazla keşif ve çalışmaya ihtiyaç var.

Araştırmacılar, “Erken Paleosen arkaik toynaklılarının devam eden keşif ve çalışmaları, neredeyse kesinlikle mevcut taksonomik kutulara düzgün bir şekilde uymayan daha fazla örnek ortaya çıkaracak ve bizi evrimsel dereceler ve geçiş formları ile karışık bir evrimsel tarihle mücadele etmeye zorlayacaktır” diye yazıyor.

Her yeni fosil keşfi, araştırmacılara Dünya'daki evrim modelini iyileştirme ve yeniden düşünme şansı veriyor - neredeyse her yeni buluntu analiz edildiğinde büyük resim daha keskin bir şekilde ortaya çıkıyor.

Dinozorların ölümünden hemen sonra hayvanların evriminin izini sürmek, bu döneme ait fosillerin azlığı nedeniyle uzmanlar için zor olmuştur. Paleontologların onlarca yıldır kazı yaptığı Corral Bluffs sahası, bu sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olma konusunda giderek daha değerli hale geliyor.

Bu dönem, hayvanlar aleminde, özellikle de memeliler için hızlı ve yaygın bir çeşitlenme dönemi olabilir. Asteroit çarpmasının tozu dumanı dindikten ve dinozorlar aradan çekildikten sonra, M. lydae gibi memeliler gelişme fırsatını yakaladı.

Araştırma ekibine liderlik eden Denver Doğa ve Bilim Müzesi paleontoloğu Tyler Lyson, “Bu zaman aralığındaki kayaların fosil kayıtları kötü bir şöhrete sahip” diyor.

“Fosil bir memeli kafatasının keşfi ve tanımlanması, Dünya'nın son kitlesel yok oluşundan sonra memelilerin en erken çeşitlenmesini belgelemek için önemli bir adımdır.”

Bu yazı SCIENCEALERT’ de yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum