Süper Dünya Gliese 1252b Önemli Bir Atmosfere Sahip Değil
Süper Dünya Gliese 1252b Önemli Bir Atmosfere Sahip Değil

67 ışık yılı uzaklıkta bir M-cüce yıldızın yörüngesinde dönen bir süper Dünya ötegezegeni olan Gliese 1252b, yalnızca zayıf bir mineral dış küresini koruyor.

Gliese 1252, Telescopium takımyıldızında, Dünya'dan yaklaşık 67 ışık yılı uzaklıkta bulunan M3 tipi bir cüce (kırmızı cüce) yıldızdır.

GJ 1252, TIC 370133522, TOI-1078, L 210-70 ve LHS 492 olarak da bilinen yıldızın kütlesi Güneş'inkinin %38'idir.

Gliese 1252, Dünya'dan yaklaşık 1,2 kat daha büyük ve kütlesi 2,1 kat daha büyük olan bir karasal gezegene ev sahipliği yapıyor.

İlk olarak 2019'da keşfedilen ve Gliese 1252b olarak adlandırılan uzaylı dünyası, yıldızın yörüngesinde her 12,4 saatte bir, yalnızca 0.009 AU uzaklıkta dönüyor.

California Riverside Üniversitesi'nden astrofizikçi Dr. Michelle Hill, "Gliese 1252'nin radyasyonunun baskısı çok büyük, bir gezegenin atmosferini uçurmaya yetecek kadar büyük" dedi.

Dünya da Güneş yüzünden atmosferinin bir kısmını zamanla kaybeder, ancak volkanik emisyonlar ve diğer karbon döngüsü süreçleri, kaybedileni yenilemeye yardımcı olarak kaybı zar zor farkedilir hale getirir.

Ancak, bir yıldıza daha yakın olan bir gezegen, kaybedilen miktarı yenilemeye devam edemez.

Güneş Sistemimizde Merkür'ün kaderi budur. Bir atmosferi var, ancak son derece ince, yüzeyinden Güneş tarafından patlatılan atomlardan oluşan bir atmosfer. Gezegenin aşırı ısısı bu atomların uzaya sızmasına neden oluyor.

Gliese 1252b'nin atmosferden yoksun olduğunu belirlemek için, Dr. Hill ve meslektaşları, ikincil bir tutulma sırasında ışığı gizlendiği için gezegenden gelen kızılötesi radyasyonu ölçtüler.

Bu tür tutulma, bir gezegen bir yıldızın arkasından geçtiğinde ve gezegenin ışığının yanı sıra yıldızından yansıyan ışık engellendiğinde meydana gelir.

Radyasyon, gezegenin 1.410 K'ye (1.137 santigrat derece veya 2.079 derece Fahrenheit) ulaştığı tahmin edilen kavurucu gündüz sıcaklıklarını ortaya çıkardı - o kadar sıcak ki altın, gümüş ve bakırın hepsi gezegende eriyecekti.

Varsayılan düşük yüzey basıncıyla birleşen ısı, gökbilimcilerin atmosfer olmadığına inanmalarına neden oldu.

Araştırmacılar, ısıyı hapseden muazzam miktarda karbondioksit olsa bile, Gliese 1252b'nin yine de bir atmosfere tutunamayacağı sonucuna vardılar.

M-cüce yıldızlar, Güneş'ten daha fazla parlama ve aktiviteye sahip olma eğilimindedir, bu da onları yakından çevreleyen gezegenlerin atmosferlerine tutunma olasılığını daha da azaltır.

Dr. Hill, “Bu gezegenin durumu, bu tür yıldızlardan daha da uzaktaki gezegenler için kötü bir işaret olabilir” dedi.

Güneş çevresinde, çoğu M-cüceleri olan 5.000 yıldız var. Onların yörüngesinde dönen gezegenler tamamen göz ardı edilebilse bile, Güneş'e benzer yaşanabilir olabilecek yaklaşık 1000 yıldız var.

Çalışma Astrophysical Journal Letters'da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum