Güneş Tarafından Yok Edilen Kuyruklu Yıldızı İzleyin
Güneşe çok yakın geçen bir kuyruklu yıldız, Güneşten gelen ısı onu tamamen buharlaştırırken kaderine boyun eğdi.

Güle güle küçük kuyruklu yıldız, seni çok az tanıyorduk. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve NASA arasındaki bir işbirliği olan Güneş ve Heliosferik Gözlemevi (SOHO), bir kuyruklu yıldızın Güneş'e yaklaştıkça daha parlak hale geldiğini gözlemledi - ısı çok fazla olana ve kuyruklu yıldız yok olana kadar. Güneş fizikçisi Dr. Keith Strong tarafından çevrimiçi olarak paylaşılan kuyruklu yıldız, güneşe yakın geçmekten çok “güneşe daldı”.

Güneş'e çok yakın geçen birçok kuyruklu yıldız var. Sadece SOHO 4.000'den fazla keşfetti. Ancak, günberide - Güneş'e en yakın noktada - yıldızımızın sıcaklığından sağ çıkmak için kütleye ihtiyacınız var. Bir kuyruklu yıldız hayatta kalabilir, ancak kütlesi büyük ölçüde azalır. Etkiler ayrıca kuyruklu yıldızı Dünya'dan çıplak gözle görülebilecek kadar parlak hale getirebilir.

Tweet linki.

 

Bu kuyruklu yıldızların çoğunun kökeni, parlak Büyük kuyruklu yıldızlardan birinde bulunur. Aristoteles ve Ephorus'un MÖ 371'de tanık olduklarına inanılan güneş sisteminin ilk geçişinde parçalanmışlardır. Son iki yüzyılın birkaç büyük kuyruklu yıldızı, bu daha büyük cismin parçalarıdır. Bunlar Kreutz sungrazerleri olarak bilinirler ve SOHO gözlemlerine göre, daha küçük parçaların hiçbiri günberi geçişinden sağ çıkmamıştır.

Kuyruklu yıldızı buradan izleyebilirsiniz.

Kuyruklu yıldızın yok edilmesi yeterli değilse, Güneş'in karşı tarafında bir Taçküre Kütle Atımı görebilirsiniz. Yıldızımız maksimuma doğru ilerliyor ve etkinliğini artırıyor.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum