Sudaki Bu Tuhaf Delik, Optik Bir Yanılsama Değil
Sudaki Bu Tuhaf Delik, Optik Bir Yanılsama Değil

Kaliforniya'daki doğu Napa vadisinde cehenneme doğru gidiyormuş gibi görünen sulu bir portal açılabilir.

Monticello Barajı'nın tepesindeki Berryessa Gölü rezervuarındaki su seviyeleri çok yükselirse, fazla su, gölün yüzeyine oyulmuş gibi görünen büyük bir deliğe dönüşmeye başlar.

Yerel halk tarafından 'Zafer Deliği' olarak bilinen bu delik, 1950'lerde mühendisler tarafından inşa edilmiş bir dolusavak. Delik, bir baraj veya setten su akışını kontrol etmek için kullanılan daha klasik bir yan oluğa bir alternatiftir.

Ancak Monticello Barajı'nın bulunduğu Şeytan Kapısı gibi uçurumlar arasındaki dar bir boşlukta, bir yan oluğun gidecek hiçbir yeri olmazdı. Bunun yerine, inşaatçılar küvetinizdeki veya lavabonuzdakiler gibi büyük, eski bir gidere yerleştiler.

Yapı, çan ağzı olarak bilinir; bunlar dünyadaki diğer birçok barajın su seviyesini kontrol etmek için kullanılmıştır.

Bununla birlikte, Napa'daki Glory Hole, en ünlülerinden biridir. The New York Times'a göre, 2017'de yağışlı geçen bir yıl boyunca, bu gider sürekli aktifti.

2019'da yine yoğun bir yağış mevsiminin ardından delik yeniden harekete geçti ve bu kez binlerce meraklı izleyiciyi kendine çekti.

Aynı yıl, aslında talihsiz bir karabatak, oluğun içine çekilirken filme alındığında manşetlere çıktı (bazı raporlar hayatta kaldığını iddia ediyor).

Neyse ki, aynı kaza bir insan yüzücünün başına gelmedi. İlk olarak, rezervuar halatla kapatılır ve yüzmeyi veya tekne gezintisini yasaklar. İkincisi, çoğu insan, girdabın en güçlü olduğu zamanlarda bile, girdabın hızına ve gücüne karşı kolayca yüzebilir.

Delikte kaydedilen tek insan ölümü 1997'de bir kadının beton yapıya yüzerek çıkmasıydı. Görünüşe göre 20 dakika boyunca kenara tutundu, ancak kurtarma çok geç geldi. Cesedi birkaç saat sonra bulundu.

Girdap yukarıdan ürkütücü görünse de, üzerinde çalışanlar suyun hızının o kadar da fazla olmadığını söylüyor.

22 metre genişliğinde, 75 metre uzunluğundaki tahliye deliği, her saniye yaklaşık 1.360 metreküp suyu yutabilir. Deliğin girişine ilk düşüşten sonra, su daha dar bir boruya girer ve daha sonra yarım kilometreden fazla yatay hareketten sonra yakındaki Putah Deresi'ne boşalır.

Fotoğraf: Rezervuar düşük olduğunda Glory Hole.

Bugün Şan Deliği iyi korunuyor, böylece kimse yanlışlıkla kendine zarar veremiyor. Yağmur yağdığında, turistler deliği hareket halinde izlemek için genellikle çitlere sıralanıyorlar.

1950'lerde, mühendisler bu deliği yaptıklarında, uç senaryolarda sadece 50 yılda bir kullanılacağını düşündüler. Ancak yüzyılın başından beri girdap üç kez açıldı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum