Stephen Hawking’in Uzaylı Arama Projesi 234 Yıldızdan Gelen Garip Sinyalleri İnceliyor
“Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıtlar gerektirir.”

Astronomlar, Sloan Dijital Uzay Araştırması tarafından gözlenen 2.5 milyon yıldızdan gelen ışık sinyallerini analiz ettiklerinde, 234 tane yıldızdan gelen tekrarlı sinyallere sahip parlamalar tespit ettiler. Hatta bu ışık pulslarının “Dünya dışı akıllı bir varlıktan gelen sinyaller” olabileceğini önerecek kadar da ileri gittiler. Stephen Hawking’in Uzaylı Arama Projesi şimdi bu olayı doğrulamak ya da aksini iddia etmek üzerinde çalışmakta.

Kanada’da bulunan Laval Üniversitesi’nden Ermanno Borra ve Eric Trottier isimli astronomlar tarafından verilerdeki anormalliklere dayanarak ortaya atılan iddia şu ki, 234 Dünya dışı medeniyet, Dünya’ya doğrultulmuş ışık sinyalleri gönderiyorlar.

“A-ha, uzaylılar!” endişesi yaratmadan önce şunu belirtmek gerekir ki, makale resmi olarak incelemeden geçmek üzere ve çalışmanın mukabelesi bağımsız araştırmacılar tarafından henüz yapılmamış bulunmakta. Aynı zamanda belirtmekte fayda var, Stephen Hawking ve Rus milyoner Yuri Milner tarafından finanse edilen ve Kaliforniya Üniversitesi’nde bulunan Berkeley SETI Araştırma Merkezi tarafından yürütülen Breakthrough Listen Project’ten araştırmacılar da, iddiaları incelediklerinde, bulmalarını düşündükleri en son şeyin uzaylılar olduğunu belirttiler.

Öyleyse, Borra ve Trottier’in ne bulduklarına bir bakalım:

Borra 2012’de, Dünya dışı bir varlık bizimle iletişim kurmak isterse, inceleme gerektirmeyecek kadar doğal gözükmeyen lazer pulsları göndermelerinin anlamlı olduğu hipotezinde bulunmuştu. Sonra böylesine enerji gerektiren bir sinyalin galaksinin bir yerlerinden Dünya’ya göndermenin çılgın bir fikir olmayacağını düşünen Borra, Trottier ile bir araya gelip Sloan Dijital Uzay Araştırması tarafından kaydedilen 2.5 milyon yıldızı bu tarz bir sinyali aramak için incelediler.

Dünya dışı akıllı yaşam ihtimalini ortadan kaldırdığımızda, elde olan bilgi, çoğu Güneşimizle aynı spektral sınıfta yer alan 2.5 milyon yıldızdan 234 tanesinin aynı periyotla (yaklaşık 1.65 pikosaniye) Dünya’ya doğru ışın pulsları göndermesi.

Peki bu veri kalibrasyonu ya da analizindeki herhangi bir insan ya da bilgisayar hatasından kaynaklanıyor olabilir mi? Tabii ki de…ve ikilinin sonuçları beklenildiği gibi bilim camiasından pek çok eleştiri aldı.

Berkeley SETI Araştırma Merkezi takımı, Borra ve Trottier’in bahsi geçen yıldızlarından birkaç tanesini 2.4 metrelik Automated Planet Finder (APF) optik teleskobunda Breakthrough Listen gözlem sırasına aldılar. APF spektrografının kapasitesi orijinal veriyle gayet uyumlu ve bu bağımsız gözlemler, tespitlerinin ispatını ya da çürütülmesini sağlayacak. O zamana kadar beklemeye ve panik yapmamaya devam…

Kaynak:
http://www.sciencealert.com/stephen-hawking-s-alien-hunting-project-is-investigating-strange-signals-from-234-stars

İlgili Makale:
https://arxiv.org/pdf/1610.03031v1.pdf

SETI Anasayfası:
http://www.seti.org

Görsel Kaynak
http://images.techtimes.com/data/images/full/47164/alien-life.jpg

Nergis Cesur
Yıldız Teknik Üniversitesi / Yüksek Enerji Astrofiziği Yüksek Lisans - Şahsıma ait olan istisnasız tüm yazılar Fizikist için yazılmıştır Diğer tüm platformlardakiler kesinlikle izinsiz alınmış kopyalardır

0 yorum