Stephen Hawking: Dünyanın En Büyük Tehdidi İnsanlar
Stephen Hawking, insanlığa yönelik olarak var olan en büyük tehdidin hala insanlar olduğunu ifade etti.

İngiliz fizikçi, evrenbilimci, astronom, teorisyen ve yazar Stephen Hawking, CNN'de yayınlanan Larry King Live adlı televizyon programında, insanlığın geleceğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İnsanlığın "kendi aç gözlülüğünün ve aptallığının" kendisini yok edeceği ibarelerini kullanan Hawking, insanlığın en büyük tehditinin yine insanlar olduğunu söyledi.

İnsanlık kendini yok edecek

Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Kara DeliklereHerşeyin Teorisi gibi kitapların yazarı olan ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking, 6 yıl önce verdiği bir başka röportajda insanlığa ilişkin aynı ifadeleri kullandığının hatırlatılması üzerine, geçen 6 yıl içerisinde fikirlerinde bir değişiklik olmadığını belirtti.

6 yıl öncesinde "insan kirliliği, nüfus artışı" tehlikelere karşı uyarılarda bulunduğunu dile getiren Hawking, iki meselenin geçen süre boyunca daha da kötüye gittiğini söyledi.

Hawking, kötü gidişinin devam etmesi halinde 2100 yılında dünya nüfusunun 11 milyarı aşacağını, kentsel alanlarda yaşayanların yüzde 80'inin hava kirliliğine maruz kalacağını ifade etti.

Hükümetlerin yapay zekalara ilişkin çalışmaları hakkında sorulan soruya ise Hawking, hükümetlerin yapay zekaları silah yapımı konusunda kullandıklarını, bu bağlamda algoritmaların savunma sanayisindeuygulanabileceğini belirtti.

Yapay zekaların aynı zamanda medikal alanda da işlevsellik kazanabileceğini aktaran Hawking, kendisini hayatta tutan şeyin ne olduğu sorusunu, "cevaplamak istediğim sorular" olarak yanıtladı.

Kaynak
http://shiftdelete.net/dunyanin-en-buyuk-tehdidi-insanlar-72942

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum