Mikro-Botlar Sayesinde Kolon Kanseri Kolaylıkla Tespit Edilebilecek
Kolon biyopsileri pek rahat gerçekleştirilmiyor. Fakat hastanın kolon kanseri olup olmadığını öğrenmek için doktorların bunu gerçekleştirmesi gerekiyor. Haberimiz doktorları sevindirecek cinsten: Bilim insanları kolonun içerisinden doku örneği alabilen yıldız şeklinde bir robot üretti!

Bu, ameliyatlarda kullanılan ilk robot olmayacak fakat EEE Spectrum dergisindeki makaleye göre Johns Hopkins Üniversitesi’nden bilim insanlarının ürettiği minik arkadaşımız umut vaat ediyor. Bu robot sayesinde forsepslerle sınırlı sayıda örnek toplama devri de kapanacak. Kolona gönderilecek binlerce mikro-botlar ile çok fazla örnek toplanabilecek ve doktorlar hatalık teşhisi için daha geniş bakış açılarına sahip olabilecek.

Örnek toplama işlemi de son derece basit: Yıldızların kolları kolona tutunacak ve kolon duvarlarından minik parçalar koparacak.  Ardından doktorlar kolona kadar uzatacakları bir mıknatıs ile bu yıldızları oradan çekecek. Hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen deneyler son derece başarılı oldu. Ekibin bir sonraki amacı, tahmin edebileceğiniz gibi, bu robotları insanlar üzerinde denemek.

Aşağıdaki videodan mikro-botların nasıl çalıştığını gözlemleyebilirsiniz.

Kaynak
http://popsci.com.tr/2015/06/03/mikro-botlar-sayesinde-kolon-kanseri-kolaylikla-tespit-edilebilecek/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum