Star Trek'in Vulcan Gezegeni’nin Sonuçta Var Olmadığı Anlaşıldı
Konumunu kurgusal Star Trek dünyasıyla paylaşan aday bir gezegenin var olmadığı ortaya çıktı.

Birkaç yıl önce gök bilimciler, Star Trek hayranları için özel bir öneme sahip olan yıldız 40 Eridani A'nın çevresinde bir ötegezegen adayının görüldüğü haberini heyecanla paylaştılar. Bu, Spock, T'Pol ve diğer sayısız karakterin geldiği dünya olan Vulcan'a ev sahipliği yapan sistem - ancak görünen o ki gezegen bir kurgu eseri olarak kalacak.

40 Eridani b’nin - Vulcan - varlığı bir süredir sorgulanıyor. Varlığı, radyal hız olarak bilinen bir tekniğe dayanılarak iddia edildi. Bir gezegen bir yıldızın yörüngesinde dönerken, kütleçekim onu çeker ve ışığında bir yalpalama yaratır. Bu, birçok tespitte başarılı bir şekilde kullanılmıştır, ancak yüzde 100 başarı oranını garanti etmez. Yıldızlardaki içsel süreçler de benzer yalpalamalar yaratabilir.

Aslında, bir şüphe noktası verilerden geldi: Gezegen, yıldızın kendi ekseni etrafında dönmesiyle aynı sürede yıldızın yörüngesinde dönüyordu. 2021'de yapılan bir araştırma, bunun yanlış bir pozitif olduğunu öne sürdü ve sonraki yıl başka bir araştırma şu ya da bu şekilde sonuca varamadı. Yeni çalışma, tespitin gerçekten de yanlış bir pozitif olduğunu ve gezegenin etkisi olduğuna inanılan şeyin, sadece HD 26965 olarak da bilinen yıldızın yüzey özellikleri olduğunu kabul ediyor.

Ekip, önceki gözlemlerde görülen radyal hız sinyallerini gördü ancak yıldızların aktivitelerini de takip etti ve her iki tespitin de birbirine çok yakın periyotlara sahip olduğunu buldu.

Yazarlar makalede, "Bu iki tespitin aşırı yakınlığı, bu RV tespitini kesin olarak aktivite olarak sınıflandırmamıza yol açıyor. Bu nedenle, bunu yanlış bir pozitif sinyal olarak sınıflandırıyoruz." diye yazdı. 

Görünüşe göre bu, Vulcan'a bir veda. Çalışma, varlığını çürütmek için yola çıkmadı, ancak aslında Dünya'ya en yakın yıldızları ve ötegezegenleri ne kadar iyi bildiğimize dair çok daha geniş bir çalışmanın parçasıydı. Araştırma, yaşanabilir bölgedeki yakın gezegenleri inceleyecek olan gelecekteki bir uzay teleskobu için temel çalışma olarak görülebilir: Yaşanabilir Dünyalar Gözlemevi.

Böyle bir teleskop inşa edilmeden önce, çalışabileceği yıldızların ve gezegenlerin özelliklerinin neler olduğunu bilmek önemlidir. Dolayısıyla ekip, gelecekteki bu gözlemevi ile görüntüleyebileceğimiz gezegenlere ev sahipliği yapma potansiyeline sahip 100 yıldızla ilgili mevcut tüm verileri analiz etti. Ancak, bazılarının var olmadığı ortaya çıktı.

Vulcan adlı gezegenlerin var olmama eğilimi vardır - gök bilimciler Merkür'ün yörüngesinde başka bir Vulcan'ın varlığını öne sürmüşlerdi, ancak Einstein bunun olmadığını kanıtladı.

Makale Astronomical Journal'da yayınlanmak üzere kabul edildi ve ArXiV'de mevcut.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum