SpaceX 200 Günlük Uçuşu Sona Erdirerek 4 Astronotunu Dünya'ya Geri Döndürdü
SpaceX 200 Günlük Uçuşu Sona Erdirerek 4 Astronotunu Dünya'ya Geri Döndürdü

Dört astronot, 8 Kasım 2021 Pazartesi günü, önceki baharda başlayan 200 günlük uzay istasyonu görevini sona erdirmek amacıyla SpaceX ile Dünya'ya döndü. Kapsülleri, Florida, Pensacola açıklarında Meksika Körfezi'ne paraşütle atlamadan önce, gece gökyüzünde göz kamaştırıcı bir meteor gibi uçtu. Kurtarma botları spot ışıklarıyla hızla harekete geçti. SpaceX Mission Control, Güney Kaliforniya'dan telsizle "SpaceX adına, Planet Earth'e hoş geldiniz" dedi. Bir saat içinde, dört astronot da kapsülden çıktı ve kurtarma gemisindeki ekiple selamlaştı. Astronotların eve dönüşleri -Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan ayrıldıktan sadece sekiz saat sonra- SpaceX'in dört astronotun yerini doldurma yolunu açtı, hem de Çarşamba gecesi gibi erken bir tarihte.

Yeni gelenlerin önce fırlatılması planlandı, ancak NASA kötü hava koşulları ve bir astronotun açıklanmayan tıbbi durumu nedeniyle sırayı değiştirdi. Karşılama görevi artık uzay istasyonunda kalan yalnız Amerikalı ve iki Rus'a düşecek.NASA astronotları Shane Kimbrough ve Megan McArthur, Japonya'dan Akihiko Hoshide ve Fransa'dan Thomas Pesquet Pazartesi sabahı geri dönmeliydi, ancak iyileşme bölgesindeki şiddetli rüzgar dönüşlerini geciktirdi."Bu büyülü manzarayla bir gece daha. Kim şikayet edebilir? Uzay gemimizi özleyeceğim!" şeklinde tweet attı Pesquet Pazar günü, uzay istasyonunu uzayın karanlığına karşı aydınlatılan uzay istasyonunu ve Dünya'nın gece tarafındaki parıldayan şehir ışıklarını gösteren kısa bir video ile birlikte. Bir yıllık uçuşun ortasında, uzay istasyonundan NASA astronotu Mark Vande Hei, ayrılan arkadaşlarının her birine veda ederek McArthur'a "Bitişik modüllerdeki kahkahalarınızı duymayı özleyeceğim" dedi. Dörtlü ayrılmadan önce uzay istasyonunun etrafında bir tur attı ve fotoğraf çektirdi. Bu, SpaceX için bir ilkti; NASA'nın mekikleri, on yıl önce emekli olmadan önce bunu her zaman yapardı. Son Rus kapsül uçuşu üç yıl önceydi. Yolculukları en rahat dönüş yolculuğu değildi. Kapsüllerindeki tuvalet kırıldı ve bu nedenle astronotların sekiz saatlik eve dönüş yolculuğu için bebek bezlerine güvenmeleri gerekiyordu. Geçen hafta sonlarında görevlerinde bir meydan okuma olarak omuz silktiler.

İlk sorun, Nisan ayındaki yükselişlerinden kısa bir süre sonra ortaya çıkmıştı; Görev Kontrol, bir parça uzay çöpünün kapsülleriyle çarpışmakla tehdit ettiği konusunda uyardı ve sonrasında yanlış alarm olduğu ortaya çıktı. Daha sonra Temmuz ayında, yeni gelen bir Rus laboratuvarındaki iticiler istemeden ateş etti ve istasyonu bir dönüşe gönderdi. Dört astronot, gerekirse hızlı bir şekilde ayrılmaya hazır, kenetlenmiş SpaceX kapsüllerine sığındı. 

Yaşadıkları iyimser tecrübeler arasında istasyonun güneş enerjisini geliştirmek için dört uzay yürüyüşü, bir Rus film ekibinin bir film ziyareti ve uzayda ilk kez şili biberi hasadı vardı. Bir sonraki ekip de arka arkaya turist gruplarını ağırlayarak orada altı ay geçirecek. Bir Japon iş adamı ve kişisel asistanı Aralık ayında Rus Uzay Ajansı'ndan bir asansör alacak, ardından Şubat ayında SpaceX aracılığıyla üç iş adamı gelecek. SpaceX'in Eylül ayındaki ilk özel kiralama uçuşu uzay istasyonunu pas geçti.

NASA'nın uzay operasyonları başkanı Kathy Lueders, mühendislerin dört ana paraşütten birinin gecikmeli şişmesini değerlendireceklerini söyledi ve “Bu, hatlar bir araya geldiğinde testlerde görülen bir şey. Yine de genel olarak, dönüş kusursuz görünüyordu. Mürettebat üyelerinin dördünün de Dünya'ya geri döndüğü için ne kadar heyecanlı olduğumu anlatamam. Bu hafta başka bir dörtlü set fırlatmasını dört gözle bekliyorum.” dedi.

 

Kaynak:

https://phys.org/news/2021-11-iss-astronauts-earth-spacex-craft.html

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum