SORA AI: "Hoş geldin Yapay Zeka (AI) Çağı"
SORA AI: "Hoş geldin Yapay Zeka (AI) Çağı"

Open AI, 15 Şubat 2024 yani bu yazıyı yayınlamamdan bir kaç gün önce yeni teknolojisi Sora’yı duyurdu. Aynı zamanda “Chat Gpt” ve “Dall-E”nin üreticisi olan şirket, ismi ve işleriyle kısa zamanda bir popülerlik yakalamış, ilgi duymayan kesimin bile gündemi haline gelmeyi başarabilmiştir. Yapay zeka araçlarının kolay ulaşılabilir durumda olması, bir metin yazarken birkaç tuşla takıldığımız yerde ona başvurmamız, bir görsele ihtiyaç duyduğumuzda önce “Yapay Zekayı” kullanmamız ve tabi ki de bunların hepsinin çok kısa sürede gerçekleşmiş oluşu, ne yazık ki bizleri hazırlıksız yakaladı. Duyurulan teknoloji “Sora” ürettiği yüksek kaliteli ve gerçekçi videolarla böyle bir teknolojinin ne kadar büyük bir güç niteliğinde olduğunu gösteriyor

Nedir Bu “Sora”?

İşin teknik kısmına dair Open AI  “Sora” hakkında diğer ürünlerine nazaran çok daha kısıtlı hatta hiç bilgi vermemekte, bu da bizlere “Open AI” ın eskisi kadar “Açık” olmadığını düşündürmektedir.

Open Aİ’ın Web Sayfasına göre;

“Sora, görsel kaliteyi ve kullanıcının istemine bağlılığı korurken bir dakikaya kadar videolar oluşturabilir.Sora, birden fazla karakter, belirli hareket türleri ve konu ve arka planın doğru ayrıntılarını içeren karmaşık sahneler oluşturabilir. Model, yalnızca kullanıcının istemde ne istediğini değil, aynı zamanda bu şeylerin fiziksel dünyada nasıl var olduğunu da anlar.”

Görsel geliştirme AI aracı Dall-E’ye göre daha gelişmiş olan “Sora”

Dall-E’ nin eksik ve gelişmemiş olduğu insan anatomisi ve özellikle de gözlerinde  gerçeğe yakın başarı sergiliyor. Sitenin tanıtım sayfasında bulundurduğu videolar ise Sora’nın gücü ve tehlikesini gözler önüne seriyor. Örneğin “Sora” nın oluşturduğu bu bilim kurgu filmi fragmanı ve bir başka video;Ancak bazı noktalarda hataları ve sorunları da bulunmakta örneğin bu sahnedeki "Yanlış fiziksel modelleme ve doğal olmayan nesne dönüşümü" örneği.

 Her ne kadar hataları da olsa “Sora”nın  ilerleyen süreçte bir çok alanda ve sektörde önemli bir yer alacağı aşikardır.

Aynı zamanda bu derece gelişmiş video oluşturma becerisi için “Yapay Zeka”ya sunulmuş olması gereken geniş bir video ve içerik havuzu vardır. Tabi bunların aynı zamanda üreticilerden izinli bir şekilde kullanılıp hiç kimsenin hakkının ihlal edilmemesi gerekir, tam bu noktada  patlak veren “Open AI’ın Chat GPT’yi geliştirmek için New York Times’ın haberlerini kullandığı iddiası” ile başlayan dava süreci daha sonuçlanmamışken bizlere düşen bir görev vardır o da “Sormak” 

Gelişimi ile büyük hukuki sorunları da beraberinde süratle getiren “Yapay Zeka”  bir kilometre taşı ve dönüm noktası olarak tarihin sayfalarında yerini çoktan almış durumda, bizlere düşense beraberinde getirdiği sorunları minimum seviyeye düşürerek haklarımızı ve kendimizi korumak olacaktır.

“Hoş geldin “Yapay Zeka (AI) Çağı”

İdil Yıldız

İdil YILDIZ
Âlem: Animalia Şube: Chordata Sınıf: Mammalia Takım: Primates Alt takım: Haplorhini İnfra takım: Simiiformes Familya: Hominidae Alt familya: Homininae Oymak: Hominini Cins: Homo Tür: H. sapiens

0 yorum