NASA, Potansiyel Ay Yolculuğu  İçin,  Nanouydu Fırlattı
NASA, Potansiyel Ay Yolculuğu İçin, Nanouydu Fırlattı

NASA, insanları Ay'a tekrar götürmek için dönüm noktası niteliğinde bir görevinin  parçası olarak, bir mikrodalga fırından biraz daha büyük bir nano uyduyu uzaya fırlattı.

Küçük CAPSTONE modülünü taşıyan bir roket, Yeni Zelanda'nın doğu Mahia Yarımadası'ndan başarıyla fırlatıldı.

NASA'nın fırlatma hizmetleri direktörü Bradley Smith tarafından yapılan açıklamada bu olay "kesinlikle harika" olarak tanımlandı.

"Bu inanılmaz ekip, CAPSTONE'ı ay yörüngesine balistik bir yörüngede gönderdi" dedi.

Her şey yolunda giderse, dört ay içinde CAPSTONE, Ay'ın çevresinde "yakın doğrusal hale yörüngeleri"ne başlayacak bir konumda olacak.

Yaklaşık bir bavul kadar ağırlığa sahip olan uydu, NASA'nın Ay'ın etrafında seyahat edecek ve ay keşfi için bir kırılma noktası görevi görecek olan "Gateway" uzay istasyonu için bir yörünge denemesi yapıyor.

Yörünge, en uzak noktada 70 bin kilometre uzağa fırlatılmadan önce, en yakın noktasında Ay'ın 1.600 kilometre yakınından geçecek.

Bilim insanları, yakıt kullanımını en aza indirmek için hem Ay'ın hem de Dünya'nın çekimini kullanarak yörüngenin süper verimli olacağını umuyorlar.

Aynı projenin bir parçası olarak, Amerika Birleşik Devletleri sonunda Ay'a ilk kadın ve ilk farklı ırktan insanı göndermeyi planlıyor.

NASA ayrıca bir ay üssü inşa etmeyi ve bunu Mars'a mürettebatlı bir uçuş için bir basamak taşı olarak kullanmayı planlıyor.

© Agence France-Presse

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum