'Sonsuz Kimyasallar' Kadınlarda Doğurganlığı %40'a Kadar Azaltabilir
'Sonsuz Kimyasallar' Kadınlarda Doğurganlığı %40'a Kadar Azaltabilir

Bir zamanlar kozmetikten su yalıtımına, gıda kaplarına ve yangın söndürme köpüğüne kadar her şeyde kullanılan sonsuz kimyasallar, dünya çapında kadınların doğurganlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

ABD'deki Mount Sinai'deki Icahn Tıp Okulu'ndan araştırmacılar tarafından yürütülen yeni bir araştırma, Singapur'daki bir kadın örneğinde perfloroalkil maddelerin (PFAS) plazma konsantrasyonlarını hamile kalma zorluğundaki artışla ilişkilendiren kanıtlar ortaya çıkardı.

Bu bağlantının doğası net olmasa da sonuçlar, Dünya yüzeyinde 'sonsuz kimyasallar' olarak adlandırılan konsantrasyonların sağlığımızı sessizce riske attığına dair olan endişeleri artırıyor.

PFAS gibi per- ve poli-floroalkil maddeler, 20. yüzyılın ortalarından beri farklı tüketici ürünlerinde geniş bir uygulama alanı bulan sentetik bileşiklerdir. Suya veya yağlı maddelere karşı bariyer olarak kullanışlı olup, genellikle yapışmaz ve leke tutmaz kaplamalar olarak karşımıza çıkarlar.

Avantajlarından biri, bozulmaya direnen karbon-florür bağının gücüdür. Ne yazık ki, bu aynı zamanda, sürekli artan konsantrasyonlarda çevrede yıllarca kalmalarına neden olur.

Bu malzemelerin çok yaygın olduğu ve binlerce varyanttan oluşan geniş bir kataloğu kapsadığı göz önüne alındığında, aralarında saklanan potansiyel toksinler göz ardı edilemeyecek kadar büyük hale geldi.

Yeni çalışmanın kıdemli yazarı, Mount Sinai'den çevresel epidemiyolog Damaskini Valvi, "PFAS üreme hormonlarımızı bozabilir ve daha önceki birkaç çalışmada gecikmiş ergenlik başlangıcı ve artmış endometriozis ve polikistik over sendromu riskleri ile ilişkilendirilmiştir" diyor.

"Çalışmamızın eklediği şey, PFAS'ın genel olarak sağlıklı olan ve doğal olarak gebe kalmaya çalışan kadınlarda doğurganlığı da azaltabileceğidir."

Valvi ve ekibi, gebe kalma arzusunu ifade eden kadınlar hakkında bilgi toplayan Singapur Uzun Vadeli Anne ve Çocuk Sonuçları Önyargı Çalışması aracılığıyla 1.000'den fazla gönüllü topladı.

Her katılımcı, hamilelik durumlarını takip etmek için bir sonraki yıl boyunca bir dizi takip telefonu almadan önce, birkaç ay boyunca üç önyargı seansına katıldı.

Daha sonra bir alt çalışma, 382 katılımcıdan toplanan kan plazmasındaki farklı PFAS seviyelerini ölçtü ve bunları hamilelik süresi ölçümleri ve hamilelik olasılığı ve canlı doğum olasılığı ile karşılaştırdı.

Ekip, PFAS'a maruz kalmanın en düşük yüzde 25'i ile sonraki yüzde 25'i arasında doğurganlıkta yaklaşık yüzde 5 ila 10'luk bir düşüş buldu ve en üst çeyrekte de durum bu şekilde devam etti.

Sonuç olarak, bu, farklı PFAS kimyasallarının bir karışımına maruz kalan kadınlarda, takip eden bir yıl içinde hamile kalma veya doğum yapma olasılığında ortalama olarak kabaca yüzde 30-40'lık bir azalma anlamına geliyordu.

PFAS'ın üreme hormonlarının tipik işleyişini bir şekilde kesintiye uğratabileceği iyi bir tahmin olsa da, durumun neden böyle olduğu hala bir spekülasyon meselesidir.

Çalışmaya katılanların gönüllü olması ve hamileliklerinin ayrıntılarını hatırlaması ve kendi kendine bildirmesi gerektiği gerçeği de önyargılı sonuçlara sahip olabilir.

Dünyanın büyük bir bölümünde doğurganlıkta keskin bir düşüş yaşanırken - nüfus artışının önümüzdeki on yıllarda tersine dönebileceği bir durum - potansiyel nedenler için bir araştırma yoluna sahip olmak faydalıdır. Bu, düşüşün arkasında yalnızca PFAS'ın olduğu anlamına gelmez, ancak bu, hakkında bir şeyler yapmamız gereken faktörlerden biri olabilir.

Araştırmacılar şu anda bu dayanıklı maddelerin parçalanma oranını artırmanın yollarını arıyorlar. Kullanımlarını kısıtlamak için alınan önlemlerle birlikte, bu 'sonsuz' kimyasallara ve bunların yol açabilecekleri sağlık sorunlarına bir son verebiliriz.

Bu araştırma Science of the Total Environment dergisinde yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum