Satoshi Nakamoto Kimdir? Elon Musk'ın Bir Cevabı Var
Satoshi Nakamoto Kimdir? Elon Musk'ın Bir Cevabı Var

Satoshi'yi duydunuz mu? Satoshi Nakamoto. Bitcoin'in yaratıcısı olarak bilinen kişi veya grupların kullandığı isimdir. Potansiyel olarak yaşayan en zengin insanlardan biridir ve bunların hepsi dünyayı değiştiren tek bir buluş sayesindedir: Bitcoin. 

"Potansiyel olarak" yaşayan en zengin insanlardan biri denilmesinin sebebi Satoshi'nin bu listeyi yapıp yapmaması, pek çok bilinmeyene bağlı olmasıdır. Örneğin, Satoshi'nin “bir” olduğu varsayılır ama olmayabilir. Ayrıca Satoshi'nin "canlı" olmasına ihtiyaç var ve bildiğimiz tek şey mucit çoktan öldü. Satoshi hakkında gerçekten hiçbir şey bilmiyoruz, aslında adı bir takma isim ve kişiden 2014'ten beri haber alınmıyor ayrıca mucidin alter-ego'su olarak öne sürülen herkes bunu reddetti.

Ancak bu, insanların konu hakkında fikir sahibi olmasını engellemedi ve fikir sahibi olmayı seven bir kişi varsa, o da milyarder Elon Musk'tır. Musk, bu hafta yapay zeka araştırmacısı Lex Fridman'ın podcast'inde yaptığı bir röportajda "Ben [Satoshi] değilim" dedi ve öyle olsaydı bize söylerdi, dedi. Ancak Bitcoin'den gerçekten kimin sorumlu olduğu konusunda bazı fikirleri var ve bu beklediğinizden biraz daha soyut bir cevap. Musk, “Açıkçası pratik amaçlar için Bitcoin'i kimin yarattığını bilmiyorum, ancak… fikirlerin evrimi bundan önce oldukça açık. Ve görünüşe göre Nick Szabo, bu fikirlerin evriminden muhtemelen herkesten daha fazla sorumlu." dedi.

Nick Szabo'yu duymadıysanız, bu muhtemelen tasarım gereğidir - herkesin bildiği gibi gizemlidir. Ancak bilenler arasında, uzun zamandır “gerçek” Satoshi için iyi bir bahis olarak görülüyor: o, en başından beri Bitcoin ile ilgilenen bir kripto para birimi ve blok zinciri uzmanı. Daha önce kendi yazıları ile Satoshi'ninkiler arasındaki dilsel benzerliklere dayanarak mucit olarak belirlenmişti ve belki de hepsinden daha inandırıcı bir şekilde, Bitcoin sahneye çıkmadan tam on yıl önce kendi kripto para birimini "bit gold" icat etti.

Szabo, Satoshi Nakamoto'nun gerçek kimliği olduğunu sürekli olarak reddetti ve Elon Musk'ın bunun aksini iddia etmediğini belirtmek önemlidir. Musk'ın söylediği biraz farklıydı: Szabo, Bitcoin'in "mucidi" olmayabilir - sadece yaratılışının inkar edilemez bir şekilde ayrılmaz bir parçasıydı.

Musk, “Bitcoin piyasaya sürülmeden önce fikirlerin evrimine bakabilir ve bu fikirler hakkında kimin yazdığını görebilirsiniz. O [Szabo] Nakamoto olmadığını iddia ediyor, ama... o ne burada ne de orada. Bitcoin'in arkasındaki fikirlerden herkesten daha fazla sorumlu gibi görünüyor.” dedi.

Temel olarak Musk, Bitcoin'den en çok sorumlu kişinin hiç Satoshi olmayabileceğini söyledi. Satoshi, kim olursa olsun, kripto para birimini yaratmış olabilir, ancak ilk etapta kripto para fikrini tasavvur etmek için başka birini gerekliydi - ve Musk o kişinin Nick Szabo olduğuna inanıyor. 

Ama bu, Satoshi arayışını nerede bırakıyor? Musk'a göre, uzun vadede önemli olmayabilir. "İsim nedir bu arada?" Fridman'a sordu. “Bir fikre eklenmiş bir isim mi? Gerçekten de ne anlamı var?”Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/who-is-satoshi-nakamoto-elon-musk-has-an-answer-and-it-might-not-be-what-you-expect/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum