Samanyolu'nun Geniş Bölgesi Düşündüğümüzden Daha Yaşlı
Samanyolu'nun Geniş Bölgesi Düşündüğümüzden Daha Yaşlı

Samanyolu çok soğuk bir gökadadır. Yılda bir güneş kütlesi oranında yıldız üretir ve süper kütleli kara deliği herhangi bir büyük patlamaya sahip değildir - ama bu her zaman böyle olmamıştır. 13 ila sekiz milyar yıl önceki oluşum yıllarında, galaksimiz kaotik ve heyecan verici bir yerdi.

Max Planck Astronomi Enstitüsü'nden Maosheng Xiang ve Hans-Walter Rix, Samanyolu'nun gençlik yıllarını, diğer galaksilerle çarpışmasını, yıldız üretimini ve zamanla gezegenleri, nihayetinde bizi yapacak olan ağır elementlerin oluşumunu detaylandırdı.

Ekip, Avrupa Uzay Ajansı'nın 1,5 milyar yıldızın konumunu ve hareketini işleyen Gaia teleskobundan ve ayrıca 9 milyon yıldızın kimyasal bileşimini ölçen Çin'deki Büyük Gökyüzü Alanı Çok Nesneli Fiber Spektroskopik Teleskobundan elde edilen verileri kullandı.

Ekip birlikte, yaşı yüksek doğrulukla belirlenebilen 250.000 alt dev yıldızın yerini ve hareketini çıkardı. Samanyolu tarihinde neyin, ne zaman ve nerede olduğuna dair harika bir dizin.

Bulunan en eski yıldızlar, Big Bang'den yaklaşık 800 milyon yıl sonra oluştu. Samanyolu, 100.000 ışık yılı genişliğinde ve 6.000 ışık yılı kalınlığında düzleştirilmiş bir şekil oluşturmak üzere birleşen küçük, gaz açısından zengin protogalaksilerin çarpışmasıyla başladı. Buna kalın disk denir. Güneş, kalın diskin içinde bulunan ve çok daha sonra evrimleşen ince diskte yer alır.

Nature'da yayınlanan bu çalışmadan elde edilen gözlemlere dayanarak, 13 milyar yıl önce Samanyolu'nun hareketinden oluşan kalın disk. Bu, önceden düşünülenden iki milyar yıl önce. Ayrıca yaklaşık 11 milyar yıl önce yıldız oluşumunda çok özel bir zirveye sahipti. Bu olay Samanyolu ile Samanyolu'nun bir uydu gökadası olan Gaia Enceladus Sosis arasındaki birleşmeyle bağlantılı görünüyor.

Yüksek hızlı çarpışmanın neden olduğu kütleçekimsel bozulma, gaz bulutlarını bir araya getirerek yeni yıldızların oluşmasını kolaylaştırdı. Birleşme aşaması geçtikten sonra bile, kalın disk gaz açısından zengin olmaya ve yeni yıldızlar oluşturmaya devam ediyor.

Artan yıldız oluşumu, daha ağır elementlerin oluşmasına ve ardından yıldızlar öldükçe yayılmaya yol açtı. Bunlar daha yeni yıldızları “kirletmeye” ve galaksinin orta bölgelerinde birikme eğilimindedir. Gözlemler, bunun yerine kalın diskteki yıldızların kabaca aynı bileşime sahip olduğunu gösteriyor ve bu da gazın iyi karıştığını gösteriyor.

Yaklaşık 8 milyar yıl önce gaz, bugün ince disk dediğimiz şeye büzüldü. Orada hala yıldız oluşumu oluyor, ancak daha ılımlı, galaksinin daha sakin ve daha olgun bir gelişim çağına girdiğinin işareti.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/the-milky-ways-messy-teenage-years-revealed/

 

 

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum