Rusya'nın Kuzey Kutbu'nda, Terkedilmiş Evlerde Yaşayan Kutup Ayıları Fotoğraflandı
Rusya'nın Kuzey Kutbu'nda, Terkedilmiş Evlerde Yaşayan Kutup Ayıları Fotoğraflandı

Fotoğrafçı Dmitry Kokh, kuzeydoğu Rusya'daki Chukchi Yarımadası'nda terk edilmiş binalarda kutup ayılarının fotoğraflarını çekti. Bu görüntüye "Yaz mevsimi" adını verdi.

Düzinelerce kutup ayısı, bir Arktik adasındaki terk edilmiş binalarda kendilerini evlerinde gibi hissediyorlar ve bir Rus fotoğrafçı geçtiğimiz günlerde, pencerelerden bakan ve verandalarda zaman geçiren ayıları görüntüledi.

Fotoğrafçı Dmitry Kokh, 2021 yazının sonlarında kuzey Chukotka'nın uzak Rusya bölgesine gittiğinde, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü tarafından korunan bir doğal rezerv ve Dünya Mirası alanı olan Wrangel Adası'nda fotoğraf çekmek için kutup ayıları bulmayı umuyordu.

Bunun yerine bulduğu şey garip ve beklenmedik bir manzaraydı: Wrangel Adası'nın güneyindeki daha küçük Kolyuchin Adası'nda, bir zamanlar bir Sovyet meteoroloji istasyonunun parçası olan binalarda 20'den fazla kutup ayısı ikamet etmişti. Kokh, kutup ayılarını harap olmuş evlerinde fotoğrafladı ve fotoğrafları, web sitesinde ve Instagram'da paylaştı. Görüntüler hızla viral hale geldi.

Kokh, Chukotka'nın başkenti Anadyr'deki başlangıç noktasından, adalara ulaşmak için 2.000 kilometre kuzeye ilerledi. Chukotka'nın kuzey kıyı şeridinde tipik olandan çok daha fazla deniz buzu olduğunu fark etti. Kutup ayıları fokları avlamak için deniz buzu kullandıklarından, ayıların neden Kolyuchin Adası'nı ziyaret ettikleri ortaya çıkmış oldu.

Kolyuchin o kadar küçük ki, "teknenizden neredeyse tüm adayı görebilirsiniz" ve adada bir zamanlar olan Rus meteoroloji istasyonu, 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra terk edildi. Kokh, teknesi ile Kolyuchin'e yanaştıktan kısa bir süre sonra, meteoroloji istasyonunun penceresinde bir hareket gördü ve sonra bunun bir ayı olduğunu fark etti. "Birini gördük, sonra bir tane daha gördük, sonra 20 tane. Ve hepsi bu binanın içindeydi."

Kokh fotoğrafları çekmek için, modifiye edilmiş bir drone üzerine monte edilmiş bir kamera kullandı ve ayıları rahatsız etmeden yavaşça yaklaşmak için yeterince sessiz hale getirdi. Kokh, fotoğraflarda ayılar kamera ve fotoğrafçı konusunda kaygısız görünüyorlar ama konu kutup ayıları söz konusu olduğunda görünüş aldatıcı olabilir, diye uyarıyor.

"Kutup ayıları çok zeki ve bazen kurnaz avcılardır" diyor. "Bazen size bakmıyormuş gibi davranırlar ve rahatlar ve sonra aniden saldırmaya hazırlar."

Bir doğa koruma görevlisi her zaman grubun yanındaydı ve ekibin korunmasını sağlamak için önlem olarak bir tüfek ve işaret fişeği taşıyordu. Kutup ayıları ortalama 770 kilogram ağırlığa sahiptir, ancak tüm bu kütleye rağmen, şaşırtıcı derecede hızlıdırlar. Saatte 40 km hıza ulaşabilirler.

Kutup ayıları genellikle Kuzey Kutbu'nun insanlardan uzak uzak bölgelerinde yaşar, ancak iklim değişikliği yaşam alanlarını yeniden şekillendiriyor ve hatta ayıları yiyecek bulmak için Rus Kuzey Kutbu'ndaki kasabaları istila etmeye itiyor. 1979'dan bu yana, ayıların avlanmak için bağımlı olduğu deniz buzu küçüldü ve daha da inceldi ve araştırmacıların daha önce bildirdiği gibi, yaz deniz buzunun yüzyılın sonunda Kuzey Kutbu'ndan kaybolabileceği tahmin ediliyor.

Kutup ayıları belirsiz bir gelecekle karşı karşıya olsa da, yıkık dökük binalardan dışarı bakan ayıların bu görüntüleri, insan yapımı nesneler ve yapılar bozulduğunda bile Dünya'daki yaşamın devam edebileceğini hatırlatıyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum