Rekor Kıran İki Uzay Gezgini ISS'den Döndü
Rekor Kıran İki Uzay Gezgini ISS'den Döndü

Rekor kıran bir ABD astronotu ve iki Rus kozmonot, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan Dünya'ya döndü.

Rusya'nın uzay ajansı Roscosmos yaptığı açıklamada, "Roscosmos kozmonotları Anton Shkaplerov ve Pyotr Dubrov'un yanı sıra NASA astronotu Mark Vande Hei'nin mürettebatı Dünya'ya döndü" dedi.

Kazakistan'daki iniş alanından yayınlanan görüntülerde, mürettebat saat 11:28 GMT'de araçtan çıktı.

İniş modülünden ilk çıkan kişi olan Shkaplerov, kurtarma ekibinin ona verdiği çayı yudumlarken, çay için “lezzetli” dedi.

NASA'dan Mark Vande Hei, Uluslararası Uzay İstasyonunda 355 gün kalarak bir NASA astronotu tarafından yapılan en uzun tek uzay uçuşu için yeni bir rekor kırmıştı. Hei araçtan en son çıktı.

Fotoğraf: NASA astronotu Mark Vande Hei, Soyuz MS-19 uzay kapsülünün inişinden sonra.

Kozmonot Dubrov, şu anda ISS'de bir Rus tarafından yapılan en uzun görev rekorunu elinde bulunduruyor. Shkaplerov ise altı aylık standart bir görevi tamamlıyordu.

Moskova ve Washington arasındaki ilişkiler, Kremlin'in geçen ay Ukrayna'yı işgal ederek binlerce insanı öldürüp 4 milyon insanı ülkeden kaçmaya zorlamasından bu yana darmadağın oldu.

Uzay konusu, Rusya ile Batı arasında Rusya'nın 2014'te Kırım'ı ilhak etmesinin yansımalarından etkilenmeyen birkaç iş birliği alanından biriydi, ancak artık burada da gerilim artıyor.

ABD, Kanada, Japonya, Avrupa Uzay Ajansı ve Rusya arasında bir iş birliği olan ISS'nin önümüzdeki on yılda tasfiye edilmesi bekleniyor.

Geçen ay, Moskova'nın Ukrayna'da "özel bir askeri operasyon" olarak adlandırdığı operasyonun hevesli bir destekçisi olan Roscosmos şefi Dmitry Rogozin, yanıt olarak Rusya'yı hedef alan Batı yaptırımlarının yörünge laboratuvarını tehlikeye attığını öne sürdü.

Rogozin geçen ay bir tweet'te, "Bizimle iş birliğini engellerseniz, ISS'yi kontrolsüz yörüngeden çıkıp ABD veya Avrupa topraklarına düşmekten kim kurtaracak?" dedi.

Şu anda ISS, deniz seviyesinden yaklaşık 400 kilometre yükseklikteki yörüngesini korumak için Rus ve Amerikan destek sistemlerinin birbirine bağlılığını kullanıyor.

Fotoğraf: Soyuz MS-19 uzay kapsülünün konması, Kazakistan, 30 Mart 2022.

ISS astronotları ve kozmonotları, geleneksel olarak siyasetten uzak dururlar ve insanlığın uzaydaki hedeflerini ilerletmek için iş birliği ihtiyacını vurgularlar.

Ancak uzay dünyasının iki emekli ağır sikleti, ABD astronotu Scott Kelly ve Rus Gennady Padalka işgale eleştirilerle yanıt verdi.

Bu ayın başlarında Vande Hei tarafından kırılmadan önce NASA uzay uçuşu rekorunu elinde tutan Kelly, 2011 yılında Rus hükümeti tarafından kendisine verilen madalyayı iade ettiğini söyledi.

Kelly, bu ayın başlarında Rusya'nın eski cumhurbaşkanı ve görevdeki güvenlik konseyi başkan yardımcısı Dmitry Medvedev'e hitaben attığı bir tweette, "Lütfen (madalyayı) oğulları bu haksız savaşta öldürülen Rus annelere verin" dedi.

Kelly'nin eski ISS komutanı Gennady Padalka da bu ay Rus medyasına verdiği bir röportajda işgali eleştirdi.

Liberal Novaya Gazeta gazetesine verdiği demeçte Padalka, "Benim için net olan bir şey var: yetkililer, rejimler, ideolojiler gelir ve gider, ancak Rusya ve Ukrayna her zaman yan yana olacak. Farklı gezegenlere ayrılamayız."

Rusya'nın işgalinin, Ukraynalıların şimdiki ve gelecekteki Rus nesillerine "nefret" ile bakacağı anlamına geldiği endişesini dile getirdi.

63 yaşındaki Padalka, uzayda geçirilen toplam gün sayısı 879 ile dünya rekorunu elinde tutuyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum