Dolu Bardağı Taşırmadan Su Ekleme Oyunu Olan Water Jenga Videosunu Gördünüz mü? İşte Suyun Bardaktan Neden Taşmadığı
Dolu Bardağı Taşırmadan Su Ekleme Oyunu Olan Water Jenga Videosunu Gördünüz mü? İşte Suyun Bardaktan Neden Taşmadığı

Twitter'daki insanlar Jenga'nın ıslak alternatifine benzeyen bir grubun videosunu paylaşırken, bazı fizik kuralları da şu anda internette geziniyor. Oyunda, yarışmacılar zaten çok dolu olan bir bardağa sırayla birer damla su ekliyor.

Her damlayla birlikte gerginlik de artıyor, peki su neden daha erken dökülmüyor? Hepsi yüzey gerilimi sayesinde.

Bu oyun normal Jenga'dan çok daha zor: pic.twitter.com/RCUdzVcTKJ 

 

TAŞMA YÜZEY GERİLİMİ

Evde bir bardak su alacak olsanız, ağzına kadar doldurup ve içine bozuk para atmaya başlarsanız, suyun hacminin aslında dökülmeden çok geçmeden “taşabileceğini” göreceksiniz. Bunun nedeni, su moleküllerinin, yer çekimine geçici olarak direnmelerini sağlayan (oldukça zayıf olsa da) bir bağ oluşturarak birbirlerini çekmesidir. Suyun yapışkanlığı, astronotların zaman zaman yaşam alanlarına Flubber-esque sıvı damlacıkları salan sızıntılara meyilli oldukları uzayda belki de en iyi şekilde gösterilir.

Aynı etki, İtalyan astronot Luca Parmitano'nun 2013'te bir uzay yürüyüşü sırasında giysisinin içinde bir su damlası birikmeye başladığında neredeyse uzayda boğulmasına neden oldu. 23 dakika boyunca damla büyüdü, sonunda burnu ve ağzı için oldukça tehdit edici bir hareket yapmaya başladı, ama neyse ki Parmitano zamanında uzay istasyonunun içine girip durumu düzeltmeyi başardı.

Dünya'ya döndüğümüzde, su moleküllerinin çekiciliği etkileyicidir, ancak yer çekimine karşı dayanıklı değildir. Yukarıdaki videonun gösterdiği gibi, sonunda, "Water Jenga"ya son bir damla, yüzey gerilimini kırmak ve fazla sıvıyı camın üzerinden basamaklayarak göndermek için yeterli olacaktır.

Öyleyse, bir dahaki sefere biraz sıvı ve iki bardaktan başka bir şey olmadan kendinizi gevşek bir durumda bulursanız, neden Water Jenga'ya bir şans vermiyorsunuz?

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/physics/have-you-seen-the-water-jenga-video-doing-the-rounds-on-twitter-heres-how-it-works/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum