Polonya'da 'Vampir' Bir Kadın Gömülü Olarak Bulundu
Polonya'da 'Vampir' Bir Kadın Gömülü Olarak Bulundu

Bir dişi 'vampirin' iskelet kalıntıları, 17. yüzyıldan kalma bir Polonya mezarlığında bulundu. Ölümden dirilmesini önlemek için boynunda bir orak vardı.

Daily Mail'in bildirdiğine göre, Nicholas Copernicus Üniversitesi'nden Profesör Dariusz Poliński, ipek bir başlık takmış ve ön dişleri çıkıntı bulunan kalıntıların keşfedilmesine yol açan arkeolojik kazıya liderlik etti.

Smithsonian dergisine göre, 11. yüzyılda Doğu Avrupa vatandaşları vampirlerden korkuyorlardı ve ölülerini vampir karşıtı ritüellerle tedavi etmeye çalışıyorlardı.

Fotoğraf: Çıkıntılı dişi ve boynunda orak olan, dişi 'vampir'. (Miroslaw Blicharski)

ScienceAlert, 17. yüzyıla gelindiğinde bu tür cenaze törenlerinin "bir vampir salgınına yanıt olarak Polonya genelinde yaygınlaştığını" bildirdi.

Poliński, New York Post'a verdiği demeçte, "Ölülerin geri dönmesine karşı korunmanın diğer yolları arasında başını veya bacaklarını kesmek, ölen kişiyi ısırılmamak için yüz üstü yere koymak, yakmak ve bir taşla ezmek yer alıyor" dedi.

Diğer yaygın vampir karşıtı gömme yöntemleri arasında iskelete dövülmüş metal bir çubuk vardır. Polonya'daki kalıntılar, boyunda orak ve onu tutmak için asma kilitle bulundu.

Fotoğraf: Dişi 'vampir' iskeletinin parmağına asma kilit takılı. (Miroslaw Blicharski)

Poliński, Daily Mail'e verdiği demeçte, iskeletin sol ayağına takılan asma kilitli ayak başparmağının muhtemelen "bir sahnenin kapanışını ve geri dönmenin imkânsızlığını" sembolize ettiğini söyledi.

Bu makale ilk olarak Business Insider tarafından yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum