Plastiğin deniz canlıları üzerindeki korkunç sonuçları
Çinli grafik tasarımcı Christian Waters, kız arkadaşı ile birlikte Malezya’daki Mabul Adası’nda tatile gitti. Dalış yaptıkları sırada gördükleri şey cennet gibi tatillerini mahvetti: Plastiğin deniz canlıları üzerindeki korkunç sonuçları…

23 yaşındaki Waters, Eco Watch’a, “Ada tamamen çöp ve plastik atıkları ile dolu. Mavi gökyüzü, dağın yeşil etekleri, okyanus ile mükemmel gibi görünüyor; fakat daha da yaklaştığında, adanın etrafındaki çöpleri ve enkazları görüyorsunuz” şeklinde açıklama yaptı. 

Aslında plastikler her yerde ve okyanuslarımızı tıkıyorlar. Her sene 8 milyon ton plastik atık okyanuslara dökülüyor. Dev balinalardan küçük planktonlara kadar deniz canlıları bu çöplüğün arasında yaşamak zorunda.

Waters’un Malezya seyahati, geçen sene “Price of Convenience Ad Campaign“ isimli çalışmasına ilham oldu. Plastiklerin ve diğer şeylerin deniz yaşamı üzerindeki yıkıcı etkisinin altını çizen çarpıcı bir portföy projesi oluşturdu.

 

 

Burnuna plastik çubuk batan deniz kaplumbağasının videosu da çok etkilemiş ve bu projeyi oluşturması için fikir oluşturmuş.

Herhangi bir kâr elde etmek için yapmayan Waters proje ile ilgili şöyle dedi: “İstediğim tek şey, insanlarda farkındalık yaratarak onlara hayatta kalabilmeleri adına daha iyi bir şans verebilmek.”

Kaynak
https://gaiadergi.com/plastigin-deniz-canlilari-uzerindeki-korkunc-sonuclarini-gosteren-goruntuler/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum