Piramitlerin Kusursuz Uyumunun Sırrı Sonunda Keşfedilmiş Olabilir
Piramitlerin Kusursuz Uyumunun Sırrı Sonunda Keşfedilmiş Olabilir

Yüzyıllar boyunca, Giza piramitleri araştırmacıları şaşırttı - sadece gizemli boşlukları ve gizli odaları ile değil, aynı zamanda tam olarak eski Mısırlıların modern teknoloji olmadan bu kadar etkileyici yapıları nasıl inşa ettikleri konusunda da araştırmacıları şaşkınlığa uğratıyorlar.

En kafa karıştırıcı konulardan biri, yapıların nasıl bu kadar mükemmel bir şekilde hizalandığıdır.

Hafif eğimli olmasına rağmen, genel olarak 138,8 metrelik Büyük Giza Piramidi'nin - Khufu'nun Büyük Piramidi olarak da bilinir - kare kenarları oldukça düzdür ve kuzey-güney-doğudaki ana noktalar boyunca neredeyse mükemmel bir şekilde hizalanmıştır.

Arkeolog ve mühendis Glen Dash, 2017'de yayınlanan bir çalışmada, "Khufu'nun Büyük Piramidi'nin yapımcıları, büyük anıtı ana noktalara dört dakikadan daha iyi bir doğrulukla veya bir derecenin on beşte biri ile hizalamışlar" dedi.

Aslında, ikisi Giza'da ve biri Dahshur'da bulunan en büyük Mısır piramitlerinin üçü de drone'ların, planların ve bilgisayarların olmadığı bir çağda görmeyi beklemeyeceğiniz şekilde, dikkate değer biçimde kusursuz hizalanmıştır.

Piramitleri hizalamak için kutup yıldızını veya Güneş'in gölgesini kullanarak bunu nasıl yaptıklarına dair birçok hipotez olsa da bunlar hiçbir zaman tam olarak netlik kazanmadı.

Dash başka, daha basit bir fikir buldu. Çalışması, Mısırlıların yaklaşık 4500 yıl önce sonbahar ekinoksunu mükemmel hizalanma sağlamak için kullanabileceklerini öne sürdü.

Ekinoks, Dünya'nın ekvator düzleminin Güneş diskinin merkezinden geçtiği an olarak kabul edilir ve gündüz ve gece uzunlukları hemen hemen eşittir.

Daha önce ekinoks ölçümleri, yeterli doğruluk sağlayamayacağı varsayıldığından olası bir hizalama yöntemi olarak göz ardı edilmişti.

Ancak Dash'in çalışması, gnomon olarak bilinen bir çubuk kullanarak bunun işe yarayabileceği bir yol olduğunu gösterdi.

Bunu anlamak için Dash, 2016 sonbahar ekinoksunun ilk gününden başlayarak ve gölge oluşturmak için kendi deneyini yaptı.

Düzgün bir nokta eğrisi oluşturarak, düzenli aralıklarla gölgenin noktasını takip etti. Ve günün sonunda, direğe dolanmış gergin bir ip parçasıyla, eğrinin iki noktasını keserek doğu-batı yönünde neredeyse mükemmel bir çizgi oluşturdu.

Bu aynı zamanda Hint çemberi yöntemi olarak da bilinir.

Dash, "Ekinoksta, araştırmacı gölgenin ucunun düz bir çizgide ve neredeyse mükemmel bir şekilde doğu-batı yönünde ilerlediğini görecek" diye yazdı.

Ayrıca hata derecesinin biraz saat yönünün tersine olduğunu gösterdi - bu, Giza'daki Khufu ve Khafre piramitlerinin ve Dahshur'daki Kırmızı piramidin hizalanmasında bulunan hafif hataya benziyor.

Deney ABD, Connecticut'ta yapıldı, ancak Dash aynı şeyin Mısır'da da çalışması gerektiğini söyledi.

Mısırlıların yaz gündönümünden 91 gün sonrasını sayarak sonbahar ekinoksunu çözebileceklerini de sözlerine ekledi.

Ancak makalesi, bu tekniğin piramitleri hizalamak için kullanılabileceğini gösterse de durumun gerçekten böyle olduğuna dair hala sağlam bir kanıtımız yok.

Dash, "Mısırlılar ne yazık ki bize çok az ipucu bıraktılar. Eski Mısırlıların tapınaklarını veya piramitlerini nasıl hizaladıklarını gösteren teknik açıklamalar veren hiçbir mühendislik belgesi veya mimari plan bulunamadı" diye yazdı.

Gerçekte ne olduğunu asla bilemeyecek olsak da bu hipotez ilginç bir noktaya değiniyor.

Makalenin tamamı Antik Mısır Mimarisi Dergisi'nde okunabilir.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum