Perseverance, Mars'ta Beklenmedik Bir Çöp Buldu
İniş alanından çok uzakta tespit edilen iniş modülü parçasının oraya nasıl geldiğine dair net bir fikir yok.

Gittiğimiz yerlerde çöp bırakmak insanlığın değişmez kuralı gibi görünüyor. Mariana Çukuru'nun dibinden Himalayaların tepesine kadar her yerde çöp bulabiliriz. NASA'nın Perseverance'ının belgelediği gibi, anlaşılan diğer dünyalar da bundan muaf değil. Keşif aracı, kayaların arasına sıkışmış bir folyo gibi görünen şeyin bir resmini çekti.

Çalışkan keşif aracı, zaten geçen yıl düşürdüğü bir teknoloji parçasıyla yeniden karşılaşıp başka bir gezegende ilk kendi kendine vur-kaç olayına yol açmıştı. Mars helikopteri Ingenuity, onu ve Perseverance'ı güvenli bir şekilde Mars'a teslim eden iniş takımlarının enkazını da tespit etti.

Ancak görünen o ki, enkaz daha uzaklara yayılmış.

Perseverance'ın Dünyevi temsilcileri 15 Haziran'da tweet attı, “Ekibim beklenmedik bir şey fark etti: 2021'de iniş günümde beni yere indiren roketle çalışan jet paketinden, iniş aşamamdan gelmiş olabileceğini düşündükleri bir termal battaniye parçası.”

Parçanın, Ingenuity tarafından fotoğraflanan iniş aşamasının bulunduğu yerden yaklaşık 2 kilometre uzağa nasıl geldiği belli değil. Çarpışmadan önce parçalanmış olabilir veya belki de rüzgar tarafından oraya savrulmuştur.

Perseverance, tuhaf kaya oluşumları ve çöp parçaları arasında, bir zamanlar Jezero Krateri'ne su besleyen bu antik nehir deltasında gerçekten havalı şeylere rastlıyor. Belki araç, Kızıl Gezegende eski yaşamın varlığının kanıtı gibi, nihai harika bulguyu da ortaya çıkarır.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum