Parker Solar Probe İnsan Yapımı En Hızlı Obje Rekorunu Kıracak
Parker Solar Probe, Güneş'in dış koronasını gözlemleme göreviyle 2018'de başlatılan bir NASA Uzay Sondasıdır.

İnsanlığın şimdiye kadarki yarattığı en hızlı makine, beklendiği gibi 'Voyager Uzay Aracı' veya 'Yeni Ufuklar' değildir, onları incelemek için diğer yöne, Güneş'e doğru giden bir uzay sondasıdır. NASA'nın Parker Solar Probe'u, 2018 yılında evrendeki en hızlı insan yapımı nesne (eğer mikroskobik parçacıkları saymazsanız) rekorunu, 2021 Mayıs ayında da kendi rekorunu kırdı. Bu hafta sonu yine kendi rekorunu kırmaya hazırlanıyor. 

Parker'ın önceki hız rekoru saatte 532.000 kilometreydi. Bu hızda, sadece Ay'a gitmek için geleneksel üç günlük yolculuk yerine yaklaşık 80 dakikada Ay'a gidebilir ve geri dönebilirsiniz. Ancak bu da hala bazı amaçlar için yeterince hızlı değil. Bu nedenle Parker 21 Kasım Pazar günü 587.000 km/saat (saniyede 163km) hıza çıkmayı amaçlıyor. Bu, Parker'ın ulaşabileceği en yüksek hız değil. Bir uzay kayasıyla talihsiz bir karşılaşmayı engellemek için (bu hızlarda ufak bir kaya parçası bile felaket anlamına gelir) Parker Aralık 2024'te 692.000 km/sa hıza ulaşacak.

Michelson-Morely deneyinin kanıtladığı ve Einstein'ın açıkladığı gibi, evrensel bir kozmik hareketsiz nokta yoktur, bu nedenle hız yalnızca bir şeye göre anlamlıdır. Parker'ın hızları Dünya'ya göre değil, Güneş'e göre ölçülür. Bu, Güneş'in ilgi nesnesine yaklaştıkça sonda tarafından 10. geçişi olacak. Zaman içinde hız artışı, sondanın uzun bir yörüngede seyahat etmesiyle ortaya çıkar, Güneş'ten 6 milyon kilometre kadar kısa mesafeler kat eder ve ardından soğumaya geri dönmeden önce onu tekrar dışarı atar. Parker, Güneş'e daha da yaklaşmak için gezegenlere, yerçekimlerini kullanarak kendisini Güneş'e daha da yakınlaştırabilecek ve dolayısıyla daha hızlı götürebilecek yörüngelere itmek için yakın yaklaşımlar yapacak. Geçen ay, mevcut yörüngesini elde etmek için Venüs'ün beşinci uçuşunu yaptı. Görevi tamamlanmadan önce iki büyük yörünge ayarlaması daha yapacak.

Hız rekorları kırmak harika olabilir, ancak bu sadece Güneş ve onun yakın çevresi hakkında bilgi edinme görevinin bir yan etkisi. Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarlarından Dr Nour Raouafi “Güneş'in yakınında beklenenden daha yüksek miktarda toz gözlemliyoruz” dedi yaptığı açıklamada. Parker toz parçacılarıyla çapıştığında oluşan plazma bulutlarını elektrik sensörleri kullanarak icelemekte. Bu da dolaylı olarak toz parcacıklarını incelemesini sağlamaktadır.

Raouafi, "Bunun heyecan verici yanı, heliosferimizin en iç bölgelerine ilişkin anlayışımızı büyük ölçüde geliştirmesi ve bize şimdiye kadar tamamen bir gizem olan bir çevre hakkında fikir vermesidir." dedi.

Bu hızlar ne kadar etkileyici olsa da, Parker'ın zirvesi ışık hızının yüzde 0.064'ü olacak. Bir şekilde bu maksimumu sürdürebilse bile, en yakın yıldıza ulaşması 67.000 yıl alacaktır. 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/solar-probe-set-to-break-own-record-as-fastest-humanmade-object-in-the-universe-this-weekend/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum