Dünyanın Manyetik Alanındaki Delik Altı Saat Açık Kaldı ve Nadir Pembe Auroralara Neden Oldu
Galaksiler arası tek boynuzlu at kadar nadir değil ancak yine de olağandışı.

Özellikle güçlü bir güneş fırtınası, geçen hafta Dünya'nın manyetik alanında bir delik açarak etkileyici ve nadir pembe auroralara neden oldu. Hayır, gezegen pembe yıldız tozu izini süren galaksiler arası tek boynuzlu atlar tarafından saldırıya uğramadı, ancak bu özel renkli ışık gösterisini oluşturmak bazı olağandışı koşulları gerektirir.

Parlak manzara, kuzey ışıkları tur operatörü Greenlander rehberi Markus Varik tarafından 3 Kasım'da Norveç, Tromsø üzerindeki gökyüzünde yakalandı ve Greenlander Facebook sayfasında paylaşıldı.

Auroralar, güçlü güneş rüzgarları - yüksek enerjili yüklü parçacıklar - Güneş'ten fırlatılıp Dünya'ya çarptığında ve manyetik alanında, veya manyetosferinde, delikler açtığında meydana gelir. Bu yüklü parçacıklar, delikten akar ve kendisini bize güzel auroralar olarak sunan bir jeomanyetik fırtına yaratır.

Pink auroras are sparked when solar winds travel further into the atmosphere than normal. Image courtesy of Markus Varik, Greenlander

Pembe auroralar, güneş rüzgarları atmosferde normalden daha fazla yol aldığında ortaya çıkar.

 

Auroralar Borealis ve Australis genellikle yeşil görünür (bazen kırmızı veya mor iz ile) çünkü çoğu güneş rüzgarı sadece daha yüksek oksijen konsantrasyonunun olduğu 100-240 kilometrelik irtifalara ulaşır. "Uyarılmış" oksijen parçacıkları onlara karakteristik yeşil parıltılarını verir.

Pembe görünmelerini sağlayan şey atmosferdeki nitrojendir ve nitrojen parçacıkları çoğu güneş rüzgarının ulaşmadığı yaklaşık 100 kilometrelik daha düşük irtifalarda görülür, dolayısıyla yüklü parçacıkları böyle bir kuvvetle fırlatmak için özellikle yüksek güneş aktivitesi gerekir. 3 Kasım'da meydana gelen fırtına gibi.

Geçen hafta Dünya'ya G1 sınıfı bir jeomanyetik fırtına çarptı ve manyetik alanda altı saat boyunca açık kalan bir delik açtı. NOAA'nın Uzay Hava Tahmin Merkezi, olası G1 fırtınası hakkında, 1-5 ölçeğinde "küçük" olarak kabul edilse de, hala elektrik şebekesi dalgalanmaları, küçük uydu etkileri, göçmen hayvanların etkilenmesi ve elbette etkileyici auroralar konusunda uyaran, uyarılar yayınladı.

Endişelenmeyin, Dünya'nın manyetik alanındaki çatlaklar normaldir. Manyetik alan, bizi Güneş tarafından yayılan güneş fırtınalarından korumak için bir kalkan görevi görür. Nispeten hızlı açılıp kapandıkları düşünülüyordu ancak şimdi 14 saate kadar açık kalabileceklerini biliyoruz ve hepimiz hala buradayız.

Güneş, güneş döngüsündeki en aktif dönemine (Temmuz 2025) doğru ilerliyor ve zaten alışılmadık derecede aktif. Auroraları görme şansınız şu anda oldukça iyi, ancak önümüzdeki üç yıl içinde daha da iyi olacaklar.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum