Advertisement
Pandemi, Küresel Isınmayı Tamamen Sınırlandırabileceğimizi Gösterdi.
Pandemi, Küresel Isınmayı Tamamen Sınırlandırabileceğimizi Gösterdi.

Araştırmacılar, küresel ısınmayı 1,5 °C ile sınırlama limitinin hızla elimizden kayıp gittiği konusunda uyarırken, bunu gerçekleştirmenin devasa bir çaba gerektireceğini biliyoruz. Ancak gereken emisyon azaltma ölçeği, aslında daha önce elde ettiğimiz bir şey - oldukça yakın zamanda ve daha çok tesadüfen.

Nature Geoscience raporlarında paylaşılan yeni bir çalışmaya göre, 2020'de küresel karbondioksit (CO2) emisyonları yüzde 6,3 veya yaklaşık 2,200 metrik ton (MtCO2) düştü.

Bu azalma, 2009 mali krizinin (380 MtCO2) emisyon düşüşünden daha büyük.

Elbette bunun, ölümcül ve devam eden COVID-19 pandemisinin ekonomilerimizde ve yaşam tarzımızda yarattığı büyük bozulmadan kaynaklandığını biliyoruz - tekrarlamak istediğimiz bir şey değil.

Ancak kontrollü bir şekilde eşdeğer değişiklikler yaparsak, teknik olarak bu emisyon azaltımlarını çok daha az olumsuz hale getirebiliriz.

Örneğin, araştırmacılar emisyonları azaltmada en büyük tek faktörün, düşüşün neredeyse üçte birine tekabül ettiğini, kara taşımacılığındaki - arabalar ve kamyonlardaki büyük düşüş olduğunu buldular. Bu taşımacılığın çoğunu durdurmak yerine yenilenebilir enerjiyle çalıştırmaya geçersek, büyük tasarruflar elde edebilirdik.

Araştırmaya dahil olmayan Avustralya Ulusal Üniversitesi iklim bilimcisi Nerilie Abram, Australian Broadcasting'e verdiği demeçte, "Bu, salımlarımızı azaltmanın mümkün olduğunu gösteren bir gösteriydi, artık sadece bunu nasıl yapacağımızı seçmemiz gerekiyor." şirket.

Isınmayı 1,5 °C ile sınırlamak, insanlar için riskleri 2 °C senaryosuna kıyasla yaklaşık yüzde 40 ve 3,66 °C senaryosuna kıyasla yüzde 85'e kadar azaltacaktır. East Anglia Üniversitesi'nden çevre bilimci Rachel Warren ve meslektaşları, su kıtlığı, ısı stresi, hastalıklar, sel, kuraklık ve ekonomik etkileri dikkate almak için 21 tür iklim modeli kullandılar.

Her bir ısınma seviyesinde 100 milyonlarca insanın şiddetli kuraklığa maruz kalacağı sonucuna vardılar. Ancak 1,5 °C'ye bağlı kalmak, küresel ekonomik etkileri 2 °C'lik bir artışa kıyasla yüzde 20 azaltabilir ve hatta sıtma ve dang hummasına maruz kalan insan sayısını yüzde 10 azaltabilir.

Liu ve ekibinin raporuna göre, karantinalardan bu yana CO2 emisyonları 2019 seviyelerine döndü.

Fakat bunlardan kalıcı sonuçlar elde etmek için değiştirilmesi gereken türden sistemik sorunlar vardır.

Cape Town Üniversitesi ekolojisti Joanne Bentley ve meslektaşları The Conversation için ne yazık ki 2 °C'yi aşmak Dünya'daki yaşama pahalıya mal olacak - "geri dönüşü olmayan yok oluş dalgaları ve on binlerce türün kalıcı zararı" ile sonuçlanacak.

Fakat, daha önce öngördüğümüz en kötü senaryoların bazılarından şimdiden kaçındık ve araştırmacılar, ısınmamızı 2 °C'nin altında sınırlamak için hala iyi bir şansımız olduğu konusunda hemfikir.

Çalışmalar Nature Geoscience, Climatic Change ve Philosophical Transactions of the Royal Society B'de yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum