Özel SpaceX Görevi, NASA'nın Hubble'ı Uzatmasına Yardımcı Olabilir
İlk kez bir özel uzay şirketi, böyle bir NASA bilim görevine dahil olacak.

NASA ve Elon Musk'ın SpaceX'i, Hubble uzay teleskobunu daha yüksek bir yörüngeye çıkarmak için özel uzay şirketini kullanma olasılığını araştırmak amacıyla yola çıktı, NASA duyurdu. İkili, bu ayın başlarında, SpaceX'in Dragon uzay aracının uzay teleskobuyla güvenli bir şekilde buluşmasının ve potansiyel olarak ömrünü uzatan daha istikrarlı bir yörüngeye taşımasının mümkün olup olmadığını inceleyecek bir anlaşma imzaladı.

Hubble, 1990'dan beri gökyüzünü tarıyor ve Dünya'nın yaklaşık 540 kilometre üzerinde yörüngede dönüyor. Ancak son yıllarda yörüngesi bozuldu ve gezegenimize daha da yaklaştı. Kendi haline bırakılırsa, sonunda Dünya atmosferine geri düşecek ve yanacaktır.

Neyse ki Hubble, 1,6 milyon kilometre uzaktaki JWST'nin aksine, astronotların hizmet verebileceği kadar yakın. 32 yıllık hizmet süresi boyunca, en son 2009 yılında olmak üzere, beş hizmet görevi insanların Hubble'ı ziyaret ettiğini gördü. O zamandan bu yana geçen 13 yılda Hubble yaklaşık 32 kilometre düştü.

SpaceX'te Müşteri Operasyonları ve Entegrasyon Başkan Yardımcısı Jessica Jensen bir açıklamada, "Hubble'a hizmet vermek gibi görevler, uzay yeteneklerini genişletmemize ve sonunda hepimizin uzayda yolculuk eden çok gezegenli bir medeniyet olma hedeflerimize ulaşmasına yardımcı olacaktır." dedi.

Olası bir hizmet görevinin en son planı şu anda açık ve gelişeceğinin garantisi yok. Ancak, uygulanabilir olduğu kanıtlanırsa, NASA, "ömrüne birkaç yıllık operasyonlar ekleyebilir." dedi.

Bilim Görevi Müdürlüğü yardımcı yöneticisi Thomas Zurbuchen, "Bu çalışma, NASA'nın özel-kamu ortaklıkları aracılığıyla keşfettiği yenilikçi yaklaşımların heyecan verici bir örneğidir." dedi. "Filomuz büyüdükçe, mümkün olan en sağlam, en üstün bilim görevlerini desteklemek için çok çeşitli fırsatları keşfetmek istiyoruz."

NASA, Hubble ve Space X'in Dragon'unun test modeli işlevi görebileceğini, ancak bu tür bir uzay görevinin Dünya'ya yakın yörüngedeki diğer uzay araçları için ve diğer uzay şirketleri tarafından kullanılabileceğini söyledi.

Trunks of interstellar gas are shown in "The Pillars of Creation" in the Eagle Nebula taken by the Hubble Space Telescope in 1995

"Yaratılış Sütunları", muhtemelen Hubble'ın başyapıtı.

 

Görev devam etmese bile, Hubble'ın hala birkaç yıllık ömrü var.

Hubble proje yöneticisi Patrick Crouse, 29 Eylül'deki basın toplantısında, "Hubble harika gidiyor. 32 yıldan uzun bir süre sonra, Hubble bilimsel olarak inanılmaz derecede üretken olmaya devam ediyor. Hubble'ın bir sonraki on yılda olmasa da bu on yılın sonuna kadar faaliyette kalmasını bekliyoruz." dedi.

"Hubble bugüne kadar 1,5 milyondan fazla gözlem yaptı ve 19.000'den fazla hakemli bilim makalesi üretti, bu da Hubble'ı muhtemelen tarihin en üretken bilimsel araçlarından biri yapıyor."

Hubble, evren hakkındaki anlayışımızı ve takdirimizi önemli ölçüde derinleştirmeye yardımcı oldu. Belki de en ünlü görüntüsü, yukarıda resmedilen "Yaratılış Sütunları"dır, Dünya'dan yaklaşık 7000 ışık yılı uzaklıkta bulunan Kartal Bulutsusu'ndaki devasa yıldızlararası gaz ve toz sütunlarının simgesel bir görüntüsü. İnanması zor olsa da, bu sütunlar kabaca 4 ila 5 ışık yılı boyunda.

Uzay teleskopları söz konusu olduğunda, yeni biri var: JWST, şimdiye kadar yapılmış en pahalı ve en güçlü uzay teleskobu. JWST, Hubble'ın “halefi” olarak gösterildi, ancak hiçbir şekilde yaşlı kurdu işsiz kılmadı. Hubble, bir uzay aracının bir asteroide çarptığını gören DART görevinin görüntüleri de dahil olmak üzere inanılmaz içerikleri yakalamaya devam ediyor.

Zurbuchen, "33. yılında ve açıkçası, Hubble her zamankinden daha heyecan verici çünkü JWST'yi tamamlayıcı bir değer." dedi.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum