İklim değişikliği kelebeklerin sonunu getirebilir
Bilimsel araştırmalar, ısınan havalar ve beraberindeki kuraklığın 2050 yılına kadar İngiltere’deki kelebeklerin sonunu getirebileceğini gösteriyor. Nature Climate Change’de yayınlanan bir çalışma, iklim değişikliğinin İngiltere’deki kelebek türlerinin sonunu getirebileceğini söylüyor. Yaşanan kuraklık sonucu ülkede yaşayan kelebek türlerinin yok olacağı öngörülürken, araştırmacıların değerlendirmelerine göre en iyi senaryoda bile bu durum değişmiyor.

İçlerinde alaca kelebeğin de bulunduğu soyu tükenmekte olan altı tür, yaşanan kuraklıklar sonucunda 2050 yılına kadar tamamen yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. 2100 yılında ise tüm türlerin yok olma ihtimali bulunuyor. Öte yandan yapılan diğer çalışmalar iklim değişikliğinin kelebeklerin hareket alanlarını da kısıtlayacağını gösteriyor.

“Muhteşem bir biyo çeşitliliği kaybedebiliriz” diyen Notre Dame Üniversitesi Ekolojisti Jessica Hellmann, insanların bu araştırmaların sonuçlarını dikkate almaları gerektiğine dikkat çekiyor ve “doğa, ona nasıl davranmamız gerektiğini göstermek için kelebekleri kullanıyor” diyor.

Natural Environment Research Council ekolojisti Tom Oliver, kelebeklerin yok olmasının büyük bir trajedi olacağını belirtiyor. Çünkü kelebeklerin ekosistemde üstlendikleri rol, yeri doldurulamayacak kadar önemli. Yaşanan sıcak dalgalarının yetişkin böcekleri direkt olarak etkileyebileceğini söyleyen Oliver, bu durumda tırtılların da etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu ekliyor.

Kaynak
http://www.log.com.tr/iklim-degisikligi-kelebeklerin-sonunu-getirebilir/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum