Orman Yangınlarıyla Mücadele Eden Yapay Zekalı Drone
Orman Yangınlarıyla Mücadele Eden Yapay Zekalı Drone

Danimarka'da Robotto firması tarafından geliştirilen ve yapay zeka teknolojisiyle donatılan dronelar orman yangınlarını gerçek zamanlı olarak takip etmek ve izlemek için kullanılmaya başlandı.

Üzerindeki termal kameralarla topladığı verileri yapay zeka destekli işleme merkezine gönderen dört pervaneli drone, kendi kendine havalanıp uçarak önceden tanımlanmış bir alanı metodik olarak tarıyor.

Şirketin CEO’su Kenneth Richard Geipel "Bir orman yangınında ilk anlar yangının kontrolden çıkmamasını sağlamak için kritik öneme sahiptir. Geliştirdiğimiz bu teknoloji sayesinde itfaiyeciler yangının nerede olduğunu, ne kadar büyük olduğunu, en yoğun olduğu yeri anlık olarak görebilir ve kaynaklarını ona göre tahsis edebilir" dedi.

Geipel "Yapay zeka modelini duman veya alevi tanımlayacak şekilde ve aynı zamanda ısı izlerini arayacak şekilde eğittiklerini, bunları birleştirerek de yangının gerçek olup olmadığından emin olduklarını” sözlerine ekledi.

Dronelar halihazırda geliştirme aşamasında da test eden Katalonya'nın yangınla mücadele birimi GRAF tarafından kullanılıyor.

Yapay zekalı drone teknolojisi aynı zamanda Avustralya'daki nesli tehlike altındaki koalaları tespit etmek ve izlemek, Uganda'da kaçak avlanmayı önlemek ve Tayland'da Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından, başıboş dolaşan fil sürülerini tespit etmek, takip etmek ve insan-yaban hayatı çatışmasını önlemek için kullanılıyor.

Kaynakça

Mahmut Yıldırım
Moskova Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi - Nükleer Enerji Mühendisi | Veri Bilimci & Analisti

0 yorum