Omurilik onarımında ilk kez kök hücre kullanıldı
ABD’nin California eyaletindeki bilim insanları ve sağlık uzmanları ilk kez omurilik dokusunun yenilenmesi için kök hücre kullandı. Deneyin başarılı geçtiğini belirten Nature Medicine dergisi, omurgası kırık farelerin uzuvlarının yeniden hareketlilik kazandığını kaydetti.

California Üniversitesi’nden (San Diego) Mark Tuszynski, “Bu alanda daha önce yapılan tüm çalışmalar başarısızdı. Bu sefer kök hücrelerden hazırladığımız nöronları kullanmayı denedik ve bu nöronların omurilik yenileme sürecini başlatması açıkçası bizim için de sürpriz oldu” diye konuştu.

Tuszynski başkanlığındaki ekip, embriyonik kök hücrelerden hazırlanan nöronları bir nevi ‘yapıştırıcı’ olarak kullanarak omuriliği tamamen düzeltmeye çalıştı. Kök hücreler yeni sinir uçlarının büyümesini teşvik ederek iki omurilik parçasını birbirine ve yeniden beyindeki motor merkezlerine bağladı. Deney başladıktan yaklaşık 6 hafta sonra fareler yeniden hareket etmeye başladı.

İNSANLAR ÜZERİNDE UYGULAMA YOLU AÇILDI

Aynı başarının, 9 haftalık insan embriyosunun omurgasından alınan kök hücreler sayesinde de elde edildiğini kaydeden Tuszynski, bu başarının söz konusu yönetimi insanlar üzerinde uygulama yolunu açtığını söyledi.

Bu yöntemi insan üzerinde uygulayabilmek için daha çok çalışmaları gerektiğini belirten Tuszynski,  “Bu terapinin uzun vadedeki olası olumsuz ve olumlu sonuçlarını anlamamız ve klinik deneylerde kullanabilmemiz için adaptasyon yöntemlerini bulmamız gerekiyor. Ayrıca hangi kök hücrelerin bu yöntem için daha uygun olduğunu anlamamız gerekiyor” dedi.

Kaynak
http://tr.sputniknews.com/bilim/20160328/1021799131/omurilik-onarimi-kok-hucre.html#ixzz44HDmM3ok

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum