Öğrenme yeteneğini artırmak için Düşünme Şapkası (Video)
Amerika Birleşik Devletleri’nde bir grup araştırmacı, öğrenme yeteneğini geliştirmenin mümkün olduğunu ortaya çıkardı.

Nashville’de bulunan Vanderbilt Üniversitesi araştırmacıları, beyne hafif elektrik akımı uygulayarak öğrenme yeteneğini kontrol etmenin mümkün olduğunu gösterdi. Yapılan çalışma çerçevesinde, 20 dakika boyunca simülasyonda kalan deneklere bir dizi test yapıldı. Öğrenme görevinde deneklerin, deneme yanılma yolu ile hangi rengin oyun konsolundaki tuşla eşleştiğini belirlemeleri istendi.

Çalışma sonucunda araştırmacılar, elektrikli simülasyona giren deneklerin, diğerlerinden daha az hata yaptığını ve hatalarından daha çabuk öğrendiğini belirledi.

Araştırmacı Robert Reinhart, “Bu özel beyin aktivitesini çalıştırdığımızda bulduğumuz şey çok heyecan vericiydi. Denekler görevlerini yaparken daha doğru, daha akla uygun, dikkatli ve daha az cesur oluyor. Denekler hatalarının ardından daha yavaş ve daha doğru cevap veriyorlar” dedi.


Başa geçirilen beyin akım grafiği şapkası ile beyne elektik gönderiliyor. Deneklerden Laura McClenahan, uygulanan sürecin sıkıntıya neden olmadığını söyledi. McClenahan, “Aslında kötü değil. Sadece kaşınma veya karıncalanma hissediyorsunuz. Çok küçük olduğu için de ağrısı yok. Aslında göründüğünde daha az yoğun” diye konuştu.

Nöroloji Dergisi’nde çalışma sonuçlarını yazan Vanderbilt Üniversitesi araştırmacıları, bulguların öğrenme yeteneklerini geliştirmek isteyenler için ideal olduğunu kaydetti. Ayrıca elektronik şapkanın şizofreni ve diğer rahatsızlıkları bulunanların tedavisinde kullanılabileceği belirtildi.

Kaynak: euronews

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum