Nikola Tesla’dan Sevgilerimle
Dünyanın en önemli bilim insanlarından birisi olan Nikola Tesla’nın seçilmiş mektupları ‘Sevgilerimle’ adıyla Geoturka tarafından yayımlandı. Nikola Tesla’nın geleceğe dair vizyonlarını, yaşadığı çağın problemlerini ve çağdaşı olan mucitlere verdiği yanıtları içeren mektuplardan oluşan kitap raflarda.

Bir insan düşünün; yaşadığı çağın hayli ilerisinde olan zekâsıyla günümüzde kullandığımız radar, radyo, telsiz, helikopter, cep telefonu, televizyon, robotlar, bilgisayar ve elektriğin evlerimize dağıtılması vb. icatların yolunu açmış olsun. Üstelik bunu öyle büyük bir tevazu ile yapmış olsun ki biz bu icatlardan bahsederken çoğu kez onun adını bilmeyelim.

Hayatı boyunca otellerde konaklamış, fikirlerini tutkuyla savunmuş, hayatını bu fikirlerini gerçekleştirebilmek için kaynak aramakla geçirmiş olsun. Fikirleri, onları önemsemeyen finansörler ya da biraz değiştirerek altına kendi isimlerini yazan mucitler yüzünden hep başkalarının adıyla anılsın.

Hayatı boyunca kendine dost olarak gördüğü güvercinlerinden başka neredeyse hiç kimsesi olmayan biri. Elektrik teknolojisinin kurucusu büyük mucit Nikola Tesla’dan bahsediyoruz.

1856 yılında şimdiki Hırvatistan sınırları içinde kalan Smiljan’da doğan Tesla, bir asıra yaklaşan hayatını tamamen bilime adadı. İçinde yaşadığı zaman dilimi “Mucitler Çağı” olarak anılıyordu. Onun diğer mucitlerle; özellikle de Edison ve Marconi ile olan rekabeti, dönemin en önemli finansörlerinden Westinghouse ve Astor ile olan ilişkileri, güvercinleri, bekârlığı, ihtirasları ve bir bütün halindeki hayatı “Mucitler Çağı”nı anlamamıza yardımcı olacak en önemli belgedir.

Fizikist'e özel %28 indirim fırsatı ile satın alın: http://goo.gl/JVd3ME

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum