Neden sürekli geç kalırız?
İşte bilim insanlarının açıklaması.

Bilim insanlarına göre kronik olarak geç kalmamızın nedeni trafik değil kişiliğimiz. Her insan zaman zaman geç kalır bunda anormal bir durum yoktur, ama sürekli olarak geç kalmak tam bir sanattır. Sinirleri bozan bir sanat yada bilim insanlarının elde ettiği son bilgilere göre kişiliğimizin yan etkisi.

Peki bazı insanların sürekli olarak otobüsü, metrobüsü, metroyu, treni kaçırmasına, işe geç kalmasına yada arkadaşlarıyla buluşmalara geç kalmasına neden olan nedir? Ve neden düzeltmek bu kadar zordur?

Araştırmacılar on yıllardır bunun sebebini bulmaya çalışıyor, Sumathi Reddy'in The Wall Street Journal'a verdiği rapora göre bir kaç açıklama bulunabilmiş.

New York Üniversitesinden psikolog Justin Kruger, "Geç kalma durumunu çözmek için çeşitli engelleyici tedbirler ve cezalar mevcut, asıl paradoks ise bu cezalar ve sonuçlarına rağmen geç kalmaya devam ediyoruz." diyor.

İnsanların geç kalmalarına neden olan en yaygın ve basit sebeplerden birisi de planlama hatası olarak bilinen bir işin ne kadar süreceğini tahmin edememek. Araştırmacıların elde ettiği verilere göre genellikle insanlar %40 oranında bir işin tamamlanabileceği süreyi hafife alıyor. 

Diğer önemli bağlantıdan birisi de sürekli olarak geç kalan kişilerin genellikle aynı anda bir çok işi yapan insanlar olduğu düşünülüyor. San Diego Üniversitesinden Jeff Conte tarafından 2003 yılında yapılan bir araştırmaya göre, aynı anda bir çok işi yapan New York Şehri metro operatörlerinin ve diğer aynı anda bir çok işi yapan insanların işlerine genellikle geç kalıyor.

Bunun sebebi, çoklu görev yapabilen insanlar için ne yaptığına dair üstbiliş ve farkındalığa sahip olmanın güçlüğü.

Jeff Conte'ın 2001 yılında yaptığı bir başka araştırmaya göre geç kalmayla ilişkili olabilecek başka kişilik türleri de var. Hedefe odaklı A Tipi insanlar genellikle geç kalmazlar, ağır hareket eden hedefi çok önemsemeyen kişiler genellikle geç kalırlar.

Ama işin gerçeği şudur, A tipi ve B tipi insanlar zamanın akışını farklı hissederler. Önceki araştırmalara göre A tipi insanlarda bir dakikalık süreci 58 saniye olarak hissederler, B tipi insanlar ise bir dakikayı 77 saniyede geçtiğini hissederler.

Jeff Conte, "Yani 18 saniyelik fark zaman içinde ciddi farklar yaratır." diyor.

Elbette bunu bilmek genellikle sorunu çözmeye yardımcı olmuyor. Ama bilim insanları zamanlamamızı iyileştirmek için bazı yöntemler geliştirmiş.

Genellikle bir görevin ne kadar süreceğini hafife alan insanların aktiviteyi çok detaylı adımlara ayırması bir görevin ne kadar süreceğini daha doğru hesaplamasına yardımcı olabilir (iş dünyasının zamanlama sorunu :detaylar olmadan bir iş için süre verilmez verilse de tutmaz).

2012'de yapılan bir başka araştırmaya göre, yapılacak görevi zihninizde canlandırmak ne kadar süreceği hakkında daha gerçekçi fikirler verebilir.

Ayrıca sürekli olarak geç kalanların aynı anda iki yerde birden olamayacaklarının farkında olması gerekir.

Kişilik konusuna gelince bunu değiştirmek için yapabileceğimiz pek bir şey yok ama kişiliğimizin farkında olmak düzeltme yönünde ilk adımdır.

Kaynak
http://www.bilimnedir.com/saglik/neden-surekli-gec-kaliriz-iste-bilim-insanlarinin-aciklamasi
http://www.sciencealert.com/scientists-have-identified-the-personality-type-that-makes-you-chronically-late

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum