Neden Kar Yağdığında Geceleri Daha Aydınlıktır?
"Kar yağışı" bazı bölgelerde ışık kirliliğini şiddetlendirebilir.

2019 yılında yapılan çalışma, kardan yansıyan yapay ışığın (snow glow) en parlak haldeki dolunaydan iki kat daha parlak olabileceğini ortaya koyuyor. Bu da ışık kirliliğini azaltmaya çalışan şehirler için kötü haber anlamına gelebilir.

Araştırmacılar gökyüzü parlaklığındaki farklılıkları üç farklı alanda incelediler: 1. Kuzey Kutup Dairesi yakınlarındaki bir köy, 2. Almanya'nın banliyöleri (her ikisi de yakın zamanda yağan karla kaplı) ve 3. Uzak, karsız bir Letonya plajı. Ekibin Journal of Imaging'de bildirdiğine göre; yeni bir kar örtüsü, bir banliyö bölgesi üzerindeki gökyüzündeki ışık miktarını açık bir gecede %33'e kadar artırabilir. Çalışmada, Finlandiya'da kar yağışı sonrası bulutlu gökyüzü sırasında yapılan ölçümler, kar sonrası, bulutsuz gökyüzü sırasında yapılan ölçümlere göre 50 kat daha parlaktı. Almanya'da ise kar yağışı sonrası bulutlu gökyüzü sırasında yapılan ölçümler, kar sonrası, bulutsuz gökyüzü sırasında yapılan ölçümlere göre 1000 kat parlak sonuç verdi. Gökyüzü bulutluyken, parlaklığın neredeyse %200 kadar arttığını, bunun da dolunayın iki katından daha fazla parlaklık olduğunu keşfettiler.

Banliyö bölgelerinin etrafındaki aşırı ışık, loş yıldızları bloke ederek gökyüzünü çok daha az ilginç bir yer haline getiriyor. Yazarlar sonuçlarını "oldukça endişe verici" olarak nitelendiriyorlar. Daha da önemlisi, bu değişim canlıları, değişen günlük ritimleri, göç kalıplarını ve hatta üreme döngülerini de etkiliyor. Nüfusun, dolayısıyla ışık kaynağının fazla olması kar yüzeyinden yansıyan ışığın miktarını artırmaktadır. Gökyüzünün bulutlu olması ise bu yansıyan ışıkların bulutlardan tekrar yansımasına ve daha da parlak bir gökyüzüne sebep olmaktadır. Bunu, duvara tuttuğunuz fenerin aynaya tuttuğunuz fenerden daha az aydınlatması ile örnekleyebiliriz. Feneri karşılıklı duran 2 aynanın biriden diğerine yansıyacak şekilde (yerdeki kar ve bulut gibi) tutuğunuzda ise daha da fazla aydınlatacaktır.

Karanlık gökyüzü sevenler ve çevreciler, gece gökyüzünü aydınlatan ışık miktarını azaltmak için şehirleri korumalı ampullü aydınlatma armatürlerine geçmeye çağırdı. Ancak yeni çalışma, bu yaklaşımın her zaman işe yaramayacağını, çünkü özellikle kar yağmışsa, ışığın gökyüzüne geri yansıyabileceğini öne sürüyor. Araştırmacılar, kar yağışından sonra lambaları otomatik olarak karartabilen uyarlanabilir akıllı dış mekan aydınlatmasının bu "kar yağışını" azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

 

Kaynak:

https://www.science.org/content/article/light-reflected-fresh-snow-can-outshine-moon

https://www.bundle.app/gundem/kar-yagan-gecelerde-neden-gokyuzu-daha-aydinlik-olur--3619ab82-1be5-454c-a3a1-2f41c03ed899

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum