NASA'nın Perseverance Gezicisi, Mars'ta Yaşam Avına Ciddi Bir Şekilde Başlıyor
NASA'nın Perseverance Gezicisi, Mars'ta Yaşam Avına Ciddi Bir Şekilde Başlıyor

Beklenen gün sonunda geldi. NASA'nın Perseverance Mars gezgini, birincil konumunu incelemeye başlamak üzere: milyarlarca yıl önce Jezero Krateri'ne akan eski bir nehrin deltası. Suyun Dünya'daki yaşam için ne kadar önemli olduğu göz önüne alındığında, Mars'taki su oyulmuş özellikler, Kızıl Gezegendeki eski yaşamı araştırmak için en önemli yer olarak görülüyor.

Gezici, önümüzdeki birkaç sol içinde Devils Tanyard adlı ilk konumuna ulaşacak. Bir "sol", Mars'ta bir güneş günüdür ve Dünya'daki bir günden yaklaşık 40 dakika daha uzundur. Durak delta cephesindeki Hawksbill boşluğuna giden yol üzerindedir.

Devils Tanyard'dan sonra ekip, başka bir ilgi çekici yer olan Rocky Top'a ulaşana kadar dört durağı daha tamamlamayı umuyor. Bu yürüyüş, geziciyi bu antik kayalık özelliklerin farklı oluşum dönemlerine karşılık gelen farklı kaya katmanlarından alacaktır.

Purdue Üniversitesi'ndeki Perseverance ekibinin öğrenci işbirlikçisi Brad Garczynski, "Gezinmemizin bu ilk yarısını tamamladıktan sonra, en sevdiğimiz üç sitede örnek almak için aşağıya inmeyi planlıyoruz. Ekip, bu üç örnek çiftle, Mars koleksiyonlarımıza organikleri ve potansiyel antik mikropları korumak için iyi adaylar olan bir dizi ince taneli kil içeren çamurtaşının yanı sıra öteden gelen malzemeyi araştırmak için daha iri taneli kumtaşlarını eklemeyi umuyor." şeklinde bir NASA blog yazısında yazdı.

Jezero Krateri yaklaşık 45 kilometre genişliğindedir ve Perseverance'ın keşfetmek üzere olduğu yelpaze şeklindeki deltasıyla ünlüdür. Bölge, su akarken oluşan killer açısından zengindir ve tüm krater tortullarla doldurulmuştur.

Garczynski, "Her sürüş ve numune ile ekip, bir zamanlar sulu olan bu krater hakkında daha fazla şey öğrenmeye ve Mars kayalarında yazılan hikayeyi bir araya getirmeye devam ediyor." dedi.

Perseverance, Mars'taki materyalleri incelemek için birçok araçla donatılmıştır, ancak gezici, önümüzdeki on yıl içinde Dünya'ya uçması beklenen ve daha ayrıntılı olarak çalışılabilecekleri örnekler de toplamaktadır.

Örnek iade görevi, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı arasında ortak bir proje olacak. Perseverance tarafından birkaç örnek toplandı ve Mars yüzeyinden Dünya'ya kadar fırlatılana kadar güvenli ve mühürlü tutulacaklar.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır. 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum