NASA'nın Ingenuity'si Yeni Mars İrtifa Rekoru Kırdı
Mars helikopteri yeni zirvelere ulaşmaya devam ediyor.

NASA'nın Ingenuity'si kendini aşmaya devam ediyor. Başka bir dünyaya gönderdiğimiz ilk uçan araç olan bu inanılmaz makine, şimdiye kadar beklentilere meydan okudu. Bir ayda beş uçuş deneyen teknolojik bir gösteri olması gerekiyordu. Şimdi, 18 ay sonra, Perseverance için tam teşekküllü bir araştırma arkadaşı haline geldi ve 35. uçuşunu tamamladı, bu süreçte rekorlarından birini de kırdı.

Bu uçuş kısaydı, sadece 15 metre yer değiştirdi, ancak 52 saniyelik uçuşu sırasında Ingenuity, Mars yüzeyinin 14 metre üzerine ulaştı. Bu uçuşun amacı sadece helikopteri yeniden konumlandırmaktı, ancak ekip bununla yeni bir rekor kırmayı başardı.

Önceki irtifa rekoru, 2021'de, ilk olarak Temmuz ayında 10. uçuş sırasında ve son kez 6 Kasım 2021'de 15. uçuş kapsamında, üç kez kırılan 12 metreydi. O zamandan beri, uçuşların çoğu, ara sıra biraz daha düşük irtifalara düşerek, kabaca standart 10 metrede tutuldu.

Tweet linki.

 

Mars atmosferi yoğunluk olarak Dünya'nınkinin sadece yüzde 1'i kadardır, dolayısıyla Ingenuity ne kadar zahmetsiz gösterirse göstersin, orada uçmak kolay değildir. Helikopter uçabildiği sürece uçmaya devam edecek ve bilim insanlarının Perseverance'ı en ilgi çekici hedeflere yönlendirmesine yardımcı olmak için kuş bakışı bir görünüm sağlayacak.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum